Pokoj v barvách štěstí

13.09.2022

Manga se silným romantickým příběhem, který začíná únosem.

Tenhle komiks sice patří mezi vztahové mangy, ale pracuje s dost netypickou zápletkou. V centru pozornosti je totiž vztah mezi dívkou a jejím únoscem. Jenže, ne všechno musí být tak, jak na první pohled vypadá. A někdy je únos jediným způsobem, jak zachránit něčí život.

To, co z počátku vypadá jako příběh dívky v zajetí stalkera, se velmi rychle obrací. I když skutečně hlavní mužský hrdina dívku sledoval a byl jí posedlý, nebyl rozhodně největším z jejích problémů. Dívka žila v prostředí, kde byla vystavena nelítostnému týrání a v nejlepším případě totálnímu nezájmu. V prostředí, kdy jediný, kdo si jí alespoň trochu všímal, kdo viděl její utrpení, byl sám psychicky vykolejený a osamělý člověk.

"Podobně jako úspěšná série Němý hlas," říká Petr Litoš, ředitel Nakladatelství CREW, "i tahle řada kombinuje milostný a vztahový příběh s otázkami psychického zneužívání a poukazuje i na problémy, které můžou trápit nejen japonské dospívající. Jak šikanu ze stran ostatních žáků, tak lhostejnost a shazování ze strany učitelů. Autor dostává hrdiny do situace, kdy vlastně poměrně nezdravý vztah pro ně může být jedinou záchranou." Pro oba hrdiny je "únos" poslední šancí, a proto se rozhodnou pokusit se dosáhnout štěstí - a to i přesto, že po nich jde policie. Aspoň na chvíli.

V sázce je všechno a mladá dvojice složí svou přísahu. Buď se jim podaří unikat do doby, než bude dívka plnoletá a budou se moci vzít, nebo společně spáchají sebevraždu. Série Pokoj v barvách štěstí je poměrně nová řada a venku je teprve něco kolem devíti dílů. Ale mix romantiky, psychologického dramatu a thrilleru si téměř okamžitě získal obrovskou popularitu. Vznikl i televizní seriál, a dokonce i nová řada s jednou z vedlejších postav - geniálním detektivem!

"O komiksu jsme dlouho přemýšleli a probírali s našimi redaktorkami a čtenářkami," pokračuje Petr Litoš. "Byli jsme si vědomi určité riskantnosti tématu. Ale s tématem se pracuje inteligentně a rychle se ukazuje, že vše bylo ve skutečnosti trochu jinak. Celé téma je využité k dost zajímavému vztahovému dramatu. Což je ostatně i jedna z věcí, proč mají manga vztahovky i u nás tak velký úspěch - autoři nabízejí neobvyklá témata, neobvyklé situace a nebojí se vybírat si netypické a pošramocené hrdiny. O to je to silnější."

A Pokoj v barvách štěstí opravdu silný příběh je. Příběh o snaze najít si alespoň malý kousek štěstí... a možná i lásky.