Pomsta a rozbřesk - Renée Ahdieh

19.10.2016

Jeden příběh může změnit úplně vše!

Postup pro napsání knihy, která se bude zaručeně líbit, je takový, že vezmete již známý příběh a převyprávíte ho po svém s přídáním něčeho navíc. S retellingy se u nás v poslední době rozthl pytel. Příkladem může být nedávno vydaný Dvůr trnů a růží, jenž je variací na Krásku a zvíře nebo Stínová královnacoby příběh o Sněhurce. Tentokráte přišly na řadu příběhy Tisíce a jedné noci.

Pomsta a rozbřesk nás přenáší do exotické země Chorásán, v níž vládne krutý kalif, jenž za každého rozbřesku nechává oběsit svou novou manželku na hedvábném provaze. Mnoho rodin oplakalo ztrátu svých dcer. Tak to šlo bez ustání do doby, než byla do paláce přivedena mladá dívka jménem Šeherezáda...

Šeherezáda je schopna udělat naprosto cokoliv, aby pomstila smrt své přítelkyně Šívy, kterou kalif Chálid nechal zabít. Dobrovolně se stává kalifovou další manželkou přestože ví, že se žádná nedožila dalšího dne. Šeherezáda má plán na přežití, jenž zahrnuje i smrt bezcitného panovníka.

Jak je všem nejspíš zřejmé, tak se Šeherezáda dalšího dne dožije a pak dalšího a dalšího. Čím déle pobývá v paláci, tím více se dozvídá o samotném vládci a vzájemně se začínají sbližovat. Šeherezáda svádí svůj vnitřní boj - na jedné straně chce pomstít kamarádčinu smrt, avšak na straně druhé začíná pociťovat náklonnost k Chálidovi a zjišťuje, že za vší tou krutostí se skrývá osmnáctiletý kluk, jenž se o lid zajímá a rozhodně nemá srdce z kamene. Proč tedy vykonal všechny ty příšerné popravy?

Postava Šeherezády mi sedla a hned jsem si ji oblíbila pro její chytrost, tvrdohlavost, svéhlavost, bojovnost a odhodlanost. Šazí není žádná rozmazlená princeznička, a tak Chálida i čtenáře neustále něčím překvapuje. Chálid zde vystupuje za tajemnou (a tím i hrozně přitažlivou), minulostí svázanou postavu. Co se vedlejších postav týče, jsou stejně sympatické jako naši dva hlavní tahouni. Šeherezádina "otravná" služebná Despina, která Šází neustále popichuje a mluví s ní jako se sobě rovnou, Chálidův bratranec Džalál se svým obrovským charismatem a v neposlední řadě Tárik, Šázina láska z minulosti.

Zasazení příběhu do orientálního prostředí je výborným zpestřením. Popisy exotických míst a palácových prostor jsou pro čtenáře vskutku zajímavým zážitkem. V knize se dočkáme také kouzelných předmětů (zde nesmí chybět letající koberec) a magie.

V textu se vyskytuje mnoho arabských slovíček, které nám jsou (pokud tedy někdo z vás nevládne touto řečí) nesrozumitelné. Od nevědomosti nás zachrání slovníček, jenž je umístěn na konci knihy.

Nejprve jsem si myslela, že se jedná o samostatnou knihu, ale autorka se rozhodla příběh rozdělit do dvou svazků. Rozhodně to nebyl špatný tah, jelikož Renée Ahdieh píše velmi čtivě a stránky se otáčejí samy jedna za druhou. Mohlo by se vám zdát, že se toho v knize příliš neděje a měli byste pravdu. Děj se především zaměřuje na Šeherezádu a Chálida a klíčení jejich vztahu zabírá většinu prostoru, což vůbec neubírá na čtivosti, ačkoli některé pasáže by se mohly zdát zbytečně dlouhé. Dočkáme se i nějaké té akčnější scény, sice až na konci knihy, ale aspoň je dobře nakročeno k pokračování.


Název: Pomsta a rozbřesk
Originální název: The Wrath and the Dawn
Autor: Rennée Ahdieh
Překlad: Adéla Špínová
Nakladatelství: CooBoo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 400
ISBN/EAN: 978-80-7544-177-5