Potemnělý ráj - Markéta Harasimová

03.05.2019

Ráj se stává místem zločinu!

Laura Semanská si splnila svůj velký sen, a to založit si vlastní restauraci. Nepočítala však s tím, že jí bude chtít konkurence potopit za každou cenu a už vůbec nepředpokládala, že se již velmi brzy setká se smrtí. Co si pro nás připravil Potemnělý ráj, nový román spisovatelky Markéty Harasimové?

První neštěstí přichází nečekaně a zasáhne Lauru přímo do srdce. Ztráta jejího bývalého milence, ale především nejlepšího přítele Vaška zpočátku vypadá jako obyčejná nehoda. Aby však nebylo těch starostí náhodou málo, tak se mladá žena navíc potýká s hulvátstvím a stížnostmi na její restauraci V Ráji - někteří jedinci totiž nedokážou překousnout fakt, že by restauraci mohla vést žena, a navíc mít na tomto poli úspěch.

Pod hrnci to začíná vřít a atmosféra houstne. Laura se snaží přijít na to, proč se nebezpečí drží tak blízko a jak to do sebe vše zapadá. Ještě že může od problémů utéct do náruče pohledného rančera... nebo ani jemu nemůže věřit?

Nabrala do plic trochu kyslíku a zoufale se snažila vstřebat přízračnou skutečnost, že v její kuchyni leží mrtvý muž. Jeho lebku rozdělil na dvě nestejné poloviny ocelový sekáček na maso, který dosud vězel v ošklivé ráně. Byl to ten samý, co používal nejen Lauřin kuchař, ale také ona sama.

Děj se tentokrát odehrává v prostředí gastronomie a na statku. Pro autorku je typické, že dění každého příběhu umisťuje do jiných kulis - titul Poháry touhy se odehrával na moravských vinicích, Purpurové doteky zavedly čtenáře do světa umění, Vůně noci byla z lékařského prostředí a v Hedvábné pasti byl poskytnut náhled na samotný proces vyšetřování z pohledu policie. Výčet začínám úmyslně až od knihy Poháry touhy, protože se jednalo o první spisovatelčino "dítě" vydané nakladatelstvím MaHa.

Ozvláštňujícím prvkem je zařazení mystična, to se prolíná napříč celým příběhem, ale z větší části zůstává - dalo by se říci - za závojem, takže nenarušuje realističnost vyprávění. Pro stálé čtenáře není tento prvek žádným překvapením, jelikož jej autorka ve svých knihách použila již dříve. Musím se však přiznat, že jisté poodhalení v závěru mě jaksi překvapilo a zapůsobilo na mě trochu rozpačitým dojmem.

Žánrově se kniha řadí mezi erotické psychologické krimithrillery. Spisovatelka se na tomto poli cítí jako ryba ve vodě, proto se není čemu divit, že nás ročně seznamuje hned se dvěma tituly. Pro čtenáře, kteří se těší na další knihu, je velmi příjemné, že nemusejí čekat na nový příběh příliš dlouho. Primární čtenářskou základnou jsou ženy, ale i pánové by si v knihách přišli na své.

To, čím jsou knihy Markéty Harasimové charakteristické, je jejich dialogičnost. Díky přímým promluvám jednotlivých postav se vám lépe zhmotňují, děj plyne rychlým tempem a nepozastavuje se příliš dlouho na jednom místě. Některé rozhovory nepostrádají vulgarismy, v tomto případě jsou však podány odpovídajícím způsobem, kterému lze uvěřit. Co se týká popisů erotických scén, autorka je oživuje barvitými metaforami. Občas mi některé popisy přeci jen připadali trochu kýčovité. Erotika byla v románu dávkována v přiměřeném množství a jejím úkolem bylo trochu odlehčit napínavé dění příběhu.

Přestože se v knize objevuje jen pár postav, s odhalením vraha si budete muset počkat až na závěr, ale můžete postupně sbírat jistá vodítka. Obálka knihy je krásná, řekla bych však, že více odkazuje na erotický obsah románu než na krimi linku.

Summa summarum, nový román pokračuje ve stejném duchu, jako autorčiny předchozí tituly - hrst krimi, špetka erotiky a velká dávka čtivosti.


Pozvánka

Pro všechny fanoušky, ale nejen pro ně, je určen křest knihy společně s autogramiádou, akce se uskuteční 28. května od 17:00 a místem konání bude knihkupectví Dobrovský na Václavském náměstí. Kmotry se stanou Ivo Šmoldas, Pavel Trávníček či Alexej Pyško. Autorka se v průběhu autogramiády svým čtenářům věnuje a ochotně zodpoví jakékoliv dotazy.

Název: Potemnělý ráj
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-906776-9-2

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství MaHa.