Pouštní přísaha - Oliver Bowden

12.01.2019

Počátky je třeba hledat ve starověkém Egyptě!

Odvěký boj mezi asasíny a templáři je znám již odpradávna. Pouštní přísaha zavede své čtenáře do doby, kdy tyto dvě strany proti sobě ještě neválčili, do doby, kdy ještě ani jedna z nich neexistovala. Vypravíme se až na úplný počátek!

Ve starověkém Egyptě nebyl život jednoduchý, a proto měli obyvatelé Síwy svého ochránce, medžáje, tím byl Bayekův otec Sabu. Jednoho dne mu je však doručena důležitá zpráva a Sabu musí opustit své město, svou rodinu a vydává se na tajnou výpravu. Patnáctiletý Bayek je zvědavý a pln otázek a nechápe, proč je otec musel opustit. Rozhodne se, že odpovědi zjistí sám, a tak se vydává na cestu. Bayek je následován Ayou, dívkou, která vyrůstala po jeho boku. Nalezne odpovědi na své otázky? Jak se vyrovná s pravdou?

Události popisované v knize dějově předcházázejí videohře Assassin's Creed Origin, patřící do známého historicko-akčního univerza. První část knihy mapuje Bayekovo hledání odpovědí a jeho přerod z mladíka v muže. Druhá část je o několik let později. Bayek a Aya jsou již dospělí a o svých osudech rozhodují sami a ač je spojuje jistá náklonnost, rozdílnost jejich povah a životní touhy jim nepřejí společný osud. Navíc je zde hrozící nebezpečí. Jde po nich vrah, kterého nic nezastaví - jeho jediným úkolem je zabít medžáje a zastavit pokračování celé jeho pokrevní linie.

Oba jsme čekali: já na svůj osud, ona na to, až ji povolají zpátky do Alexandrie, aby studovala se svými rodiči. Bude vědět, že jsem odešel proto, abych se vydal svojí cestou

Postavu Ayi, divoké bojovnice, jsem si oblíbila již ve hře a jen díky knize jsem jí dokázala více porozumět. Pro Ayu byla rodná Alexandrie vždy srdcovou záležitostí. Do Síwy přišla jako malá, aby zde žila u tety Herit, zatímco její rodiče zůstali v Alexandrii. Líbilo se mi, jak byl v knize popsán vztah mezi ní a Bayekem, který nikdy nebyl úplně jednoduchý.

Pro čtenáře obeznámého s příběhem hry se tak jedná o poučné doplnění neznámých míst z historie postav a samotného příběhu, pro ty, u kterých se jedná o první střetnutí se světem ACO, bude kniha představovat zajímavý a poutavý spletenec životních osudů ve starém Egyptě a věřím, že čtenář se po dočtení bude chtít dozvědět víc!

Jazyk knihy je velmi jednoduchý, prost složitějších líčení a popisů, přesto se však čte velice dobře. Je to kniha, u které se na nic jiného nemusíte soustředit, necháváte se unést dějem a akcí. Při čtení máte pocit, jako když jste přímo zahrnuti v boji. S čím poslední dobou trošku bojuju (stejně jako Bayek s nepřáteli) jsou množící se pravopisné chyby v knihách, ani nejnovější knižní asasín jich nebyl ušetřen. Autor Oliver Bowden není žádný začátečník a na svém kontě má již několik titulů ze světa asasínů. S čímpak přijde příště?

Název: Assassin's Creed Origins: Pouštní přísaha (Assassin's Creed 10.)
Originální název: Desert Oath
Autor: Oliver Bowden
Překlad: Kateřina Niklová
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-7594-015-5

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Fantom Print.