Pravda, nebo lež - Colleen Hoover

20.05.2021

Vše je otázkou úhlu pohledu

Lowen Ashleighová mířila na obyčejnou schůzku na Manhattanu, když byla svědkem autonehody, při které zemřel člověk. Šokující zážitek vedl k seznámení s velice charismatickým a okouzlujícím mužem Jeremym Crawfordem, který jí shodou náhod nabídl práci. Lowen ji přijímá, aniž by jen tušila, co si to vlastně "vzala na triko".

Lowen má za úkol dopsat tři knihy, které Jeremyho manželka Verity kvůli svému nešťastnému zdravotnímu stavu způsobenému tragickou nehodou nemůže dokončit. Smlouva na knihy čtenářsky oblíbené série byla podepsána, a tak by měla být i dodržena, navíc čtenáři se už nemohou dočkat pokračování.

Verity ve své pracovně zanechala mnoho svých poznámek k dějové lince a dalších materiálů, které Lowen přijede do domu Crawfordů prozkoumat, aby mohla navázat tam, kde Verity skončila. Kdyby nebyla ve finanční tísni, nejspíš by se rozhodla jinak, takhle ale v obrovském domě zůstane několik dní, což by nemuselo být tak hrozné, kdyby nenašla autobiografii, intimní zpověď samotné Verity, a kdyby se v domě neděly podivné věci. Navíc ji Jeremy začíná silně přitahovat, což vzhledem k tomu, že jeho manželka leží v posteli v patře domu, není zrovna ideální.

Mohla za Veritino zranění skutečně pouze obyčejná nehoda, nebo v tom bylo něco víc? Co je pravda a co lež?


Domem zachvívala znepokojující energie. Všudypřítomná a neutuchající, nedovedla jsem se jí zbavit. V noci se to ještě zhoršovalo, jako by jí tma propůjčovala větší intenzitu. Bylo mi jasné, že je to problém převážně v mé hlavě, ale to mě neuklidňovalo. To, co číhá v zákoutích mysli, může být stejně nebezpečné jako skutečné hrozby.


Spisovatelku Colleen Hoover mám ve značné oblibě, a tak když jsem zjistila, že vyšla její další kniha, nesměla chybět v naší knihovně. Pravda, nebo lež oproti dříve vydaným titulům žánrově vybočuje, jedná se totiž o psychothriller. Sama jsem byla moc zvědavá, jak si autorka poradí, a musím říct, že to rozhodně nebyl špatný pokus a že pokud se autorka do budoucna rozhodne pro další psychothrillery, již v nich vychytá drobné nedokonalosti, které se v knize objevily.

Příběh je psaný v ich-formě z pohledu Lowen, mladé spisovatelky, která vede samotářský život a po smrti své matky je ochotna přistoupit na jakékoliv podmínky, které by ji zajistily přísun peněz a vyřešily její existenční problémy. Děj se začne zamotávat poté, co Lowen objeví Veritin deník a začne číst jeho obsah. Čtenář postupně poznává, jaký typ člověka Verity vlastně je, co ji pohání, jaké má vztahy k Jeremymu, k jejich synovi apod. Čím hlouběji se Lowen dostává, tím těžší je se z těch hlubin vynořit zpět.

Colleen Hoover nelze odepřít, že má spisovatelský um a že dokáže vystavět napínavou zápletku i s pár postavami. Po celou dobu si čtenář vytváří své vlastní teorie o tom, kdo je zde ten špatný, a jak vše asi skončí. Až do samého konce je natahován a závěr ho úplně odrovná.

Přiznám se, že z deníku Verity mi místy nebylo moc dobře, jelikož jsou zde násilné popisy a popisy sexuálních scén, které jsou velmi explicitní a kterých je tam možná až zbytečně moc. Také se mi příliš nelíbila častá přítomnost vulgarismů.

Pravda, nebo lež nepostrádá gradaci, dějové zvraty a psychologii postav. K úplné dokonalosti však knize něco přesto chybělo. Myslím si, že titul naláká krom skalních fanoušku Colleen Hoover i ty, co autorku obvykle nečtou. Ačkoli jsem četla už i lepší thrillery, nebála bych se knihu doporučit.


Název: Pravda, nebo lež
Originální název: Verity
Autor: Colleen Hoover
Překlad: Jana Jašová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 328
ISBN/EAN: 978-80-249-4195-0