Přes práh - Aneta Kollerová Mašková

28.06.2022

Dětská upřímnost je to, co dospělí postrádají

Sousedy si člověk nevybere. V každém paneláku se jistě najde jedna drbna, nějaký ten mrzout, osoby, které nesnášejí zvířata, jiné nemusejí zas děti... Vycházet se všemi není povinnost, ale leckdy to život může alespoň trochu ulehčit.

Ťuk. Ťuk. Ťuk. Už zase někdo klepe na dveře. Pětašedesátiletý důchodce Filip Galvan nemusí dlouho přemýšlet, koho k němu čerti nesou, tím nezvaným návštěvníkem je totiž Amálie, devítiletá dívenka, která se rozhodla Filipovi ztrpčovat život. Nebo ho naopak chce znovu naplnit radostí?

Amálie bydlí jen s maminkou, tatínek od nich odešel a založil si novou rodinu. Děvčata to samy zvládají poměrně obstojně, občas si sice musí utáhnout opasek, ale mají jedna druhou. Vše se zkomplikuje, když si Amálie zlomí ruku a měsíc ji musí mít v sádře. Kdo ji bude hlídat, když bude maminka v práci? K překvapení všech si Amálie vybere Filipa, jenž z toho není dvakrát nadšený, ale nakonec žádosti vyhoví. Stanou se z nich kamarádi?

Filip nebyl vždy takovým mrzoutem, jakým je dnes. Smrt jeho milované ženy s ním otřásla a on se přede všemi uzavřel, dokonce i před vlastními dětmi. Amáliiny návštěvy nejprve vnímá jako utrpení, ale jak plynou dny, začne si uvědomovat, že si jejich rozhovory možná i užívá.


"Ale já bych řekla, že jste spokojený už teď," namítla Amálie a zkoumavě na Filipa hleděla jako psycholog pozorně sledující svého pacienta.
Filip uhnul pohledem. "A já bych řekl, že to, jestli jsem, nebo nejsem spokojený, dokážu posoudit lépe než ty," odporoval a snažil se vypadat opravdu nespokojeně, i když kouskem své duše, tím nevyprahlým, neokoralým kouskem stále bažícím po společnosti, po lidském hlasu a po pozornosti druhé osob, cítil, že je opravdu spokojený, a to ho na kratičký okamžik, kdy tento pocit prozkoumal, zmátlo. Ale nikdo by ho nepřinutil, aby se k tomu Amálii přiznal, zvlášť když to nechtěl přiznat ani sám sobě.

Česká spisovatelka Aneta Kollerová Mašková přichází na knižní trh se svou prvotinou Přes práh, která je milou jednohubkou vyprávějící o životních strastech a radostech. Děj je zasazen do moravské Olomouce, rodného města autorky.

Elegantně oblékaný Filip s modrou čepicí a šálou, jenž snil o dráze jazzového pianisty, a Amálka, která miluje včeličky, přičemž tato její záliba je patrná z jejího stylu oblékání, takže sama skoro vypadá jako malá včelka. Postavy Filipa a Amálie by nemohly být více odlišnější, ale je to právě jejich kontrastnost, která je pro příběh specifická, dialogy jsou díky tomu živelné a o humor rovněž není nouze.

V knize vystupují i další postavy, krom Amálčiny maminky je to také všetečná, ale jinak dobrosrdečná sousedka paní Zbloudilá, která se snaží Filipa "klofnout", leč marně. Za vždy perfektně upravenou fasádou dobře skrývá svoji osamělost. Bude znovu šťastná? Nejdůležitější postavou knihy je kocourek Olly, který je vlastně příčinou setkání Amálie s Filipem. Pasáže vyprávěné z jeho perspektivy jsou skutečně úsměvné.

Autorce se podařilo velice pěkně vystihnout mezilidské vztahy dnešní doby. Navíc díky Amálce, která pokládá mnoho otázek a ve věcech nevidí žádnou velkou vědu, se čtenář může zamyslet nad problematikou komunikace, osamělosti a ztráty. Ale nebojte, kniha Přes práh není žádná depkařina, naopak dává naději. 


Název: Přes práh
Autor: Aneta Kollerová Mašková
Nakladatelství: Rosier
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 328
ISBN: 978-80-88467-00-7  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Rosier.