Prokletí Harrow Lake - Kat Ellis

17.04.2021

Kdo je skutečné monstrum?

Lola je dcerou světově uznávaného filmového režiséra, její život je plný filmových premiér a známých celebrit. Ona však funguje pouze jako jakýsi otcův přívěsek a celý svůj život podřizuje jeho vůli. Takže když jí sdělí, že se kvůli natáčení dalšího trháku stěhují do jiné země, nezbývá jí nic jiného, než se s tím smířit.

Osud však rozhodl jinak a řádně zamíchal kartami. Lola se najednou ocitá v zapadlém městečku Harrow Lake, které ukrývá více, než se na první pohled může zdát. O čem je všudepřítomný film Lelek? A co záhadná příšera pan Škubák? Skutečně se v podzemí po sesuvech půdy nachází monstra? Lola na příšery nevěří. Změní Harrow Lake její přesvědčení?

Městečko Harrow Lake je vidlákov jako blázen, je plné různých individuí, z nichž snad každé skrývá nějaké to tajemství.


Otočím se zpátky ke Carterovým kresbám, i když mám sto chutí od nich utéct co nejdál. Pan Škubák na mě cení zuby v děsivém šklebu. Zjevně se mu to papírové vězení nezamlouvá. Kdybych zhasla, vylezl by ven? Krčilo se jich tu rovnou tucet a procházeli by se po místnosti jako přerostlý hmyz?
Najednou mi vyschne v puse.

Lola je skutečně zvláštní dívka, kromě Nolana, svého otce, nikomu nevěří, nemá přátele, kolem sebe staví vysoké zdi a k tělu si nechce nikoho pustit. Často mi přišla strašně moc neosobní, mnohdy až arogantní. Ale díky jejím myšlenkám, ze kterých je příběh částečně složen, jsem zjistil, že pravda je někde jinde. Mladá dívka postupně odkrývá nejen tajemství malého městečka, ale také skryté dílky své minulosti, přičemž otevírá dveře dávno potlačené paměti, která ukrývá ty skutečné hrůzy.

Když se mi kniha dostala do rukou, nebyl jsem si úplně jistý, co čekat. Young adult horor... Co si pod tím představit? V žádném případě bych se nezalekl klasifikace do skupiny YA, já sám se do skupiny mladých čtenářů již nějaký ten pátek neřadím, a přesto jsem si knihu neskutečně užil. Příběh má tu správnou gradaci, je neskutečně napínavý, atmosféra amerického venkova je parádně vykreslená a dívka z velkého města je v ní dokonale ztracená.

Některé věci mi přeci jen v knize chyběly, ztracené lidi, závaly... těmto událostem mohlo být dopřáno více vysvětlení. Také "nálepka", že je kniha založena na skutečných událostech, je poměrně zbytečná, nic z knihy si se skutečností spojit nedokážu, ale na druhou stranu vím, že v případě takovýchto označení stačí, aby existovalo například jen městečko, ve kterém se příběh odehrává, aby mohl být označen za "skutečnost".

Také se mi moc líbily popkulturní narážky na známé filmy jako je například Interview s upírem, Dracula, Silent Hill, Saw apod. Vždy je příjemné narazit v knize na něco známého, čímž je následně se čtenářem více svázána a vstupuje do skutečného světa. Autorka Kat Ellis čtenářstvu představila jednohubku, která je více než nadprůměrným dílem. Navíc se mi hrozně líbila česká žluťoučká obálka se stejně barevnou ořízkou.

Když to shrnu, moc jsem se bavil, rozsahem není kniha příliš dlouhá, takže nemá šanci začít nudit, psychologie postav a prostředí jsou aspekty, které jsou vykresleny naprosto parádně. Atmosféra sice může působit účelově. Ale upřímně? Vždyť to je účel, aby horor působil jako horor. Drobné nedostatky se zde nacházejí, ale nejsou příliš výrazné. Ačkoliv jsem nic neočekával, dostalo se mi poutavého příběhu se silnou linkou a s naprosto dokonalým rozuzlením, ke kterému v závěru příběh již trochu směřoval. Byl jsem nadmíru spokojený a nebojím se knihu doporučit všem fanouškům tajemna a napětí.


Název: Prokletí Harrow Lake
Originální název: Harrow Lake
Autor: Kat Ellis
Překlad: Hynek Bečka
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 296
ISBN/EAN: 978-80-276-0199-8


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství #BOOKLAB/Slovart.