Psí táta aneb (ne)herec a jeho smečka - Miroslav Hrabě

04.06.2023

Psího štěstí není nikdy dost

Pořídit si chlupatou kuličku a vychovávat ji od štěňátka je něco krásného, ale darovat lásku a domov tvorečkovi, který ani jedno z toho nepoznal a vyrůstal v naprosto příšerných podmínkách, je něco, co naplňuje srdce. Každý živý tvor má nárok na štěstí a milující rodinu.

Miroslav Hrabě je český divadelní, muzikálový a filmový herec (na první dobrou si ho můžete vybavit např. z pohádky Nejkrásnější hádanka). K výčtu svých rolí si hrdě může do životopisu přidat také Psího tátu. Adopce pejsků se pro něj stala jakýmsi životním posláním – on zachraňuje je a oni na oplátku zachraňují jeho.


Jsou se mnou stále, pode mnou, vedle mě, u mě, mám je v náručí, ležím s nima na zemi, hrajeme si, koušeme se, vrčíme na sebe, pořád někde blbneme. Když se vracím z práce, tak čekají hned u dveří a už z dálky vidím skrz prosklený dveře ty jejich srandovní nedočkavý ouška. A musím vám něco říct. Je to to nejlepší na světě, co mě mohlo potkat.


Psí táta aneb (ne)herec a jeho smečka je kniha, která vznikla po více než čtyřech letech v manželství a po osmi čtyřnohých parťáků v domácnosti, přičemž pět z nich bylo adoptovaných. Bezesporu se jedná o úctyhodnou činnost, díky níž pejsci dostávají druhou šanci. Stojí za tím však obrovské úsilí, trpělivost, přece jen týraní pejsci trpí nejrůznějšími traumaty, mají problémy se sluchem, zrakem, zanechávají všude loužičky a svou důvěru vám nedají hned, ale když už ji jednou ve vás vloží, získáváte přítele na celý život. Záchranu a adopci pejsků (ale i kočiček) by měl člověk brát zodpovědně.

Z pohledu osoby, která má sama doma adopťáčka, musím říct, že kniha mapuje nejrůznější úskalí, ke kterým zkrátka se zvířetem v domácnosti dříve či později vždy dojde. Text je psán hovorově, jako kdybyste se samotným autorem seděli na jednom na zahrádce a on vám vyprávěl své životní peripetie. Miroslav Hrabě má obrovský smysl pro humor, který, jak se domnívám, bude čtenářům velmi blízky. Ovšem je třeba zmínit, že místy se vtipné situace opakují a fráze s hééércem je po několikátém zmínění už jaksi otřepaná.

Za názvy kapitol je vždy znázorněna psí packa a napříč celou knihou se objevují fotografie či obrázky členů smečky.

Kniha je vhodná pro všechny zvířátkomily, kteří se chtějí utvrdit v tom, že nejen jim se stávají různé trapasy, ale i pro všechny, kteří třeba zvažují adopci a chtějí se dozvědět, co to obnáší. Samozřejmě žádná kniha nemůže člověka připravit na realitu, věřte, že realita je mnohem lepšíprověřeno naším adoptovaným buldočkem Eddiem.

Název: Psí táta aneb (ne)herec a jeho smečka
Autor: Miroslav Hrabě
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 161
ISBN/EAN: 978-80-88363-36-1


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství MaHa.