Purpurové doteky - Markéta Harasimová

18.10.2017

Dávka vášně se špetkou vraždy 

Jaké je to být svědkem vraždy a nepamatovat si to? Jaké je to koukat se do očí vrahovi a nepamatovat si, jaké oči to byly? Jaké je to žít bez vzpomínek? Karin Mindlová - ústřední postava knihy Purpurové doteky a svědkyně řádění šíleného vraha - si nepamatuje nic ze svého života, dokonce si ani nepamatuje, kdo je. Na druhou stranu vrah si ji pamatuje, vrah moc dobře ví, kdo je. Jak tohle může skončit?

Karin, známá malířka, vede úspěšný profesní život. Její osobní život však nestojí za nic. Žije ve vztahu s mužem, který ji zklamal na plné čáře. Asi nikdy nedokáže pochopit, jak někdo může obětovat své štěstí za trochu adrenalinu ze hry. Hynek, Karinin bývalý snoubenec, je gambler a povedlo se mu klesnout až na samé dno. Karin už nehledá způsob, jak vztah zachránit, ale jak Hynka vymazat ze svého života. Dávejme si pozor na svá přání, bývají zrádná...

Po jedné ošklivé hádce Karin uteče z domu a stává se svědkyní brutální vraždy, shodou náhod se jí z místa vraždy, díky drobné nehodě, podaří dostat. Utrpí však kompletní ztrátu paměti. Vrah si ale pamatuje, a zatímco pokračuje ve svém řádění, získává informace a pomalu se ke Karin dostává blíž a blíž. Podaří se ho policii dopadnout dříve, než bude jeho vražedná jízda dokonána?

Když pominu hlavní dějovou linku, tak mne velice bavil příběh nejlepší kamarádky hlavní hrdinky Marty a to, že se žena má postavit despotickému manželovi i za cenu ztráty určitého komfortu v životě. Nezapomínejme, že karma dostihne každého.

Upřímně, není to žádná velká literatura, je to kniha cílící na masy, a hlavně na ženy s údělem odpočinkovým se spoustou erotiky a dávkou napětí. Díky svému nevelkému rozsahu Vás bude napínat od začátku do konce a ani se u ní nestihnete nudit. Co se sexuálních scén týče, mám dojem, že jich je tam více než kapitol. Ze začátku mohou působit vzrušivě a příběh pěkně okoření, za půlkou, alespoň na mne, vzhledem k jejich počtu, působily už nadbytečně a přiznám se, že jsem je přeskakoval.

Také jsem občas narazil v textu na slovíčko, které mi do dané situace vůbec nesedělo, kniha se nevyhýbá vulgarismům a pak tedy nechápu, proč Karin při hádce s Hynkem použije v rozčilení výraz "krucifix". Obyčejné "kurva" by bylo výstižnější.

Co se postav týká, v knize najdeme mnoho charakterů, od zdánlivě nevinné a životem ztrápené hlavni postavy, přes patologického hráče, submisivní ženu v nešťastném manželství, despotického manžela opájejícího se vlastní mocí, manželský pár, kde oba stojí o někoho jiného, rodiče, kteří nevěří vlastní dceři, po duševně narušeného zabijáka jehož chování je však částečně ovlivněno společností a okolním světem. Na takto útlou knihu je toho v ní skutečně mnoho.

Když to shrnu, bylo to něco, co běžně nečtu, co mě se týká, nebýt v knize krimi linka asi bych ji ani nečetl, na druhou stranu jsem ale díky tomu získal určitý náhled do současné erotické literatury. Jak jsem řekl, kniha nenudí, je napínavá, vlastně i charaktery jsou celkově propracované. Bavil jsem se. Co může být dost zavádějící je obálka knihy, podle zahalené ženy na přebalu by čtenář spíše očekával příběh z arabského světa než erotickou kriminálku z české kotliny. Na čtyři hvězdičky to není, ale tři a půl tomu dám s čistým srdcem. Příště však ponechám knihu tohoto žánru té půvabnější polovičce z našeho blogerského dua.

Název: Purpurové doteky
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 272
ISBN/EAN: 978-80-906776-1-6

Kniha vychází 30. 10. 2017

Za knihu děkujeme nakladatelství MaHa.