Řetěz ze zlata - Cassandra Clare

08.02.2021

Práce lovce stínů nikdy nekončí

Válka s mechanickými stroji skončila. Přinesla mnoho obětí, ale také zajistila bezpečí pro budoucí generaci. Nová generace lovců stínů je sice trénována pro boj s démony, avšak jim chybí praxe. Po několik let je "ticho po pěšině", v Londýně jsou pořádány velkolepé plesy a pikniky. Cosi se však plíží ve stínech, předzvěst něčeho hrozivého, nebezpečného... Démoni povstávají.

Kordélie Carstairsová se svou rodinou přijíždí do Londýna s jasným záměrem - navázat výhodné společenské styky, které by mohly být přínosné pro záchranu jejího otce, který má být souzen. Kordélie se potkává se starými přáteli, mezi nimiž jsou i děti Willa a Tessy Herondalových - Lucie Herondalová, jež má být její parabátai, a tajná láska James Herondal, jenž však projevuje náklonnost jiné. A nešťastná láska je na světě.

V Londýně začne přibývat jeden útok démonů za druhým, stvůry pekel se objevují dokonce i za denního světla. James Herondale má schopnost se dostat do světa stínů. Pomůže mu to vypátrat, kdo za těmi útoky stojí? Bez pomoci svých přátel to však rozhodně nezvládne.

Zcela nové dobrodružství ze světa lovců stínů, které si rozhodně nenechejte ujít!

Když lovci stínů začali smečku démonů pomalu obkličovat, zazněl z klubka bestií podivně zastřený, bublavý řev. Jamese napadlo, že kdyby se mohla ozvat mrtvola tlející v zemi, znělo by to nějak takhle. Uskočil dozadu, prudce se otočil a kopem z otočky zasáhl přibližujícího se démona. Vzápětí se vzduchem mihl zlatavý záblesk a démon zmizel. James vzhlédl a spatřil Kordélii. Stála nad ním s Cortanou v ruce. Čepel meče byla potřísněná démoní krví.

Cassandra Clare je, pokud je to vůbec možné, s každou další knihou v ještě lepší formě. Řetěz ze zlata čtenáře zavádí do doby na přelomu 19. a 20. století a chronologicky následuje po sérii Pekelné stroje. Proto bych také doporučovala číst nejprve Pekelné stroje, protože postavy z této série se objevují také v Řetězu ze zlata, a byla by škoda, kdyby se čtenáři ochudili o zážitek tím, že by znali spoilery.

Z předchozího odstavce logicky vyplývá, že se čtenář znovu setká se známými a již oblíbenými hrdiny. Od války s mechanickými monstry uběhlo přes dvacet let a hrdinové z Pekelných strojů jsou rodiči. Jejich ratolesti jsou pořádná "kvítka", ale když jde do tuhého, projeví se jejich ryzí kvality. V knize je zmiňováno skutečně mnoho postav a ze začátku jsem se popravdě trochu ztrácela, než jsem se zorientovala. Nutno podotknout, že ku pomoci mi byla kniha Kdo je kdo ve světě stínů.

Autorka píše z pohledu třetí osoby, což jí však nebrání v tom střídat perspektivy více postav. Je to vskutku "velké sousto", ale troufám si tvrdit, že takto vypsaná autorka si to bez problémů může dovolit.

Děj příběhu je zasazen do Londýna a zaměřuje se především na vztahy mezi lovci stínů. Podsvěťanů si tentokrát čtenář příliš neužije, ale upřímně mi to ani moc nevadilo. Naštěstí se v knize objevuje postava čaroděje Magnuse Banea, bez kterého by to snad ani nešlo.

Místy jsem nabývala dojmu, že se kniha lehce protahuje, když ale ono se pořád něco dělo a jedna epizoda střídala druhou a vše se zamotávalo a když už se začaly věci pomalu rozmotávat, Cassandra Clare to v nejlepším utnula. Kniha se mi moc líbila a čekání na pokračování bude velkým utrpením.


Název: Řetěz ze zlata
Originální název: The Chain of Gold
Série: Poslední hodina 1.
Autor: Cassandra Clare
Překlad: Pavel Kaas
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 528
ISBN/EAN: 978-80-276-0133-2


 Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#booklab.