Román z pokoje 128 - Cathy Bonidan

08.10.2020

Kouzlo dopisování 

Kde jsou ty doby, kdy lidé čekali na to, až jim ve schránce přistane dopis, kdy s nedočkavostí vyhlíželi pošťáka, kdy se zatajeným dechem otevírali obálku a poté hltali každé slovo, cítili vůni dopisního papíru... V knize Román z pokoje 128 čtenář tuto atmosféru může zažít.

Když Anne-Lise při svém pobytu v Bretani našla v pokoji číslo 128 rukopis románu, po jeho přečtení se rozhodla kontaktovat samotného autora, ovšem situace je trochu zapeklitější - rukopis má totiž autory dva.

Na Sylvestera, autora první části románu, byla v rukopise adresa, a tak mu Anne-Lise napíše dopis, čímž odstartovala dobrodružství, jehož cílem je objevit autora druhé části rukopisu. Není to ale jednoduchý úkol, Sylvester své dílo ztratil před 33 lety, a to je poměrně dlouhá doba. Jak se román dostal až do hotelového pokoje v Bretani? Ukáže se, že za srdce chytající text o lásce za ta léta četlo více osob a každé z nich nějakým způsobem zásadně změnil život. Rukopis zanechal ve svých čtenářích velmi silnou stopu, navíc má tu moc dávat lidi dohromady.

Odraz v druhých je naším jediným zrcadlem a my nedokážeme od jejich rysů odtrhnout oči. Každé setkání tváří v tvář proto vede k sebezpytování, ze kterého vycházíme s újmou, nedostateční a rozháraní. Pak tomu, aby na člověka padla těžká deprese, může zabránit jediné: knihovna.

Na knize je úchvatné to, že je celá napsaná formou dopisů. Příběh si tak čtenář skládá na základě toho, co se v jednotlivých dopisech dozví. Děj se sice točí okolo pátrání po osobě, která ztracený román dopsala, větší prostor však dostávají myšlenkové pochody všech postav, jejich úvahy o životě a lidské povaze. Texty pojednávají o každodenním životě, o radostech a útrapách, jež se s ním pojí. Dalo by se říct, že kniha má komorní atmosféru.

Tím, jak se ohlížíme na druhé, učíme se je znát, snažíme se obstát v jejich očích, zapomínáme na sebe natolik, že když jsou pryč, už ani nevíme, kým jsme.

Titul z edice 7lásky opět nezklamal a nabídl citlivý, milý a laskavý příběh, jenž se mi strašně moc líbil i díky jinému stylu, který byl zajímavý a především velmi čtivý. Francouzské autorce Cathy Bonidan se tento titul velmi vydařil, prostřednictvím korespondence dokázala umně vylíčit charakterové rysy postav a jejich konání. Je pravdou, že jsem tam trochu postrádala přímou interakci, ale zacílení na emoce to čtenáři vynahradí. Výběrem tohoto díla rozhodně nemůžete šlápnout vedle.


Název: Román z pokoje 128
Originální název: Chambre 128
Edice: 7lásky
Autor: Cathy Bonidan
Překlad: Hana Davidová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 248
ISBN/EAN: 978-80-7625-110-6


 Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Metafora.