Rose pod palbou - Elizabeth Wein

03.02.2017

Někdo o tom světu řekne... 

O špíně a utrpení. O stříhání krásných dívčích kadeří do hola, o nošení nepadnoucích vězeňských hadrů, o experimentech na lidech, o svlékání mrtvol z šatů...

Hlavní hrdinka Američanka Rose Moyer Justiceová je osmnáctiletá dopravní pilotka. Létání je jejím koníčkem, který provozuje již od svých dětských let. Její otec řídí leteckou školu, takže není divu, jakým směrem se Rose při svém dospívání ubírala. Kniha začíná smutnou událostí, pohřbem Celie, pilotky ATA (= Pomocné letecké sbory), jež se svým letadlem narazila do létající bomby. Ocitáme se v srpnu roku 1944. Válka ještě zdaleka není u konce, vždyť před dvěma měsíci v červnu téhož roku se odehrála operace Overlord, vylodění v Normandii. Rose odlétá z Anglie do Francie, zde přebírá britský letoun a je na cestě zpátky, je však zajata nacisty a prohlášena za politickou vězeňkyni. Rose se stává válečnou zajatkyní v nacistickém táboře, v táboře jménem Ravensbrück, koncentračním táboře určeném převážně pro ženy.

Rose je dopravní pilotkou toužící stát se bojovou pilotkou. Je to velmi svéhlavá a kurážná dívka. To, co si v Ravensbrücku zažije za dobu svého věznění, se jí vryje pod kůži tak silně, že nejde zapomenout. Autorka prostředí věznice popisuje s obrovskou věrohodností, až vám běhá mráz po zádech.

Kniha Rose pod palbou je volným pokračováním knihy Krycí jméno Verity. Znalost předchozí knihy však není nutná. Rose pod palbou je rozdělena na tři části a každá z těchto pasáží má název podle místa, kde se odehrává - Southampton, Ravensbrück a Norimberk. Časově mapuje období od srpna 1944 do prosince 1945. Na konci knihy se nachází Ravensbrücký slovníček s přeloženými jinojazyčnými (především německými a polskými) výrazy, které byly v knize užity. Také zde nalezneme autorčin doslov.

Celá kniha je koncipovaná jako Rosein zápisník. Vše vidíme pouze z Roseiny perspektivy a její osudy můžeme sledovat skrze deníkové zápisky. Jedná se o svědectví, které je fikcí. Popisované v knize však bylo skutečné, autorka si nic nepřikrášlovala a skrze Rosinu výpověď, jež vychází ze vzpomínek jiných lidí, popsala hrůzy, které se ve věznici odehrávaly, utrpení a vztahy mezi vězni a dozorci. Autorka v doslovu přiznává, že některé pasáže zjednodušila, aby byl děj plynulejší a měl spád, ale nic v knize nepřibarvovala.

Elizabeth Weinová píše knihu velmi autenticky, syrově a naturalisticky. V příběhu se ale nesetkáme jen s popisy příšerných podmínek, v kterých mnoho žen žilo. Setkáme se zde i se sílou přátelství, které spojilo různé povahy lidí a dodávalo všem odvahu a naději. Roseino přátelství s Francouzskou Elodie, Polkou Róžou či Ruskou Irinou. Atmosféru vytváří i Roseiny básně, jimiž je proložen celý příběh. Rose pod palbou není žádné veselé čtení, ale rozhodně stojí za pozornost.

Naší generaci jsou události druhé světové války již značně vzdálené, takže si spoustu věcí ani nedokážeme představit, ale neměli bychom zapomenout. Rose pod palbou je historickým příběhem pro mládež, který poutavým způsobem přibližuje hrůzy druhé světové války.


Název: Rose pod palbou
Originální název: Rose under Fire
Autor: Elizabeth Weinová
Překlad: Alžběta Kalinová
Nakladatelství: CooBoo
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 328
ISBN/EAN: 978-80-7544-209-3