Ryby - Útok z hlubin - Džundži Itó

15.05.2021

Kde je ta rybička? Chodila za mnou jako pejsek...

Dovolenou na pláži na ostrově Okinawa si Tadaši a Kaori určitě představovali jinak než jako nejhorší noční můru svých životů. Vše začalo velkým třeskem, v tomto případě velkým smradem. Hnilobný puch rozkládajících se těl není zrovna vůně připomínající Chanel No.5, a tak se není čemu divit, že Kaori poněkud ztrácí nervy. Když pak mladý pár stane tváří v tvář velkému bílému žralokovi na souši, uvnitř jejich domu na podivných nožičkách, je jasné, že je něco špatně.

Za normálních okolností by si člověk mohl myslet, že to ryby ve vodě již začalo nudit, a tak se vydaly na procházku... Nic však není tak jednoduché, jak se může zdát. Jak se říká - za vším hledej člověka. Starý válečný experiment, jedna neobyčejná bakterie a na světě je hororovo-katastrofický příběh. Moře a oceány obklopují většinu souše, a tak je jen otázkou času, než se podivné ryby rozšíří dál. A co má vlastně znamenat ten příšerný zápach? Dokáže ústřední dvojice ustát blížící se konec světa?

Hmm... cítíte to? Co je ta za smr.......


Co to... je...?
Vypadá to jako duchové...
Ta neznámá bakterie... co vyvinuli za války...
Že by ten plyn... co vypadá... tvořili duchové mrtvých...?


Komiks Ryby - Útok z hlubin předkládá čtenáři skvěle vystavěný příběh, který k vyvolání strachu a nejistoty využívá živočichy, jež bereme jako běžnou součást našich životů. Ano, některé ryby nebezpečné jsou i normálně, stačí se však nepřibližovat k vodě a nebezpečí pomine, v tomto případě tomu tak není. Autor navíc děj staví na skutečnostech, které nejsou tak neuvěřitelné a nemožné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Lidé již mnohokrát dokázali, že jejich pokusy a zásahy do přírody mohou ohrozit vše co známe.

Samotné postavy pro mě byly jen jakýmsi doplňkovým faktorem. Jejich láska je v začátcích jen těžko uvěřitelná a v závěru zase až přespříliš fanatická. Určitý pokrok tedy vidět je, ale jinak se vlastně vůbec nevyvíjeli. Přestože jsem z mangy zvyklý na přehnané reakce, tak Kaorina hysterie dosáhla maxima, kterého jsem byl schopen unést. Co kvituji, je přítomnost vyšinutého vědce, který nesmí v žádném podobně laděném příběhu přeci chybět.

Černobílá kresba je tím, na čem celá kniha stojí, což je v případě komiksu tak nějak očekáváno. Zde jsem byl naprosto spokojen a nemám, co bych vytkl. Vše si jede v základních rysech mangy se specifickým rukopisem autora. Přiznám se, že detailní záběry na zavádění trubic do lidských otvorů není nic pro slabší povahy, a to nemluvím o rozkládajících se tělech zvířat.

Autor Džundži Itó není v oblasti "děsuplné" literatury žádným nováčkem. Před Rybami se rozhodl čtenáře postrašit třídílnou Spirálou, která nyní znovu vyjde v souborném vydání. Kdyby byly Ryby čtenářům nestačily, na závěr se mohou pustit ještě do dvou povídek, přičemž ta druhá představuje úzkost téměř až ve hmatatelné podobě.

Pro mě byly Ryby parádní béčkový horor, který jsem si užil od začátku do konce, přestože v závěru byla patrná snaha o to děj již ukončit. Je příjemné narazit na mangu, která se nevyznačuje svou nekonečností, zde bych klidně o polovinu delší rozsah však uvítal. Ryby - Útok z hlubin byl původně dvousvazkovým počinem, nakladatelství Crew ho vydalo v jedné knize.


Název: Ryby - Útok z hlubin
Originální název: Gyo
Autor: Džundži Itó
Překlad: Anna Křivánková
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2017
Počet stran: 404
ISBN/EAN: 978-80-7449-438-3