Schovávaná - Tereza Herzogová

17.06.2023

Když na věku nezáleží

Šárka ráda píše a jejím snem je živit se psaním profesionálně. Jenže úspěch nepřichází na zapískání, v nakladatelství se nedostala dál od kopírky a kávovaru, a tak se přestěhuje z Prahy a bere práci češtinářky na stavební průmyslové škole v rodném městečku.

Vyučovací předmět přebírá po velmi oblíbeném pedagogovi Ivanovi Výtvarovi, který se rozhodl pověsit učitelské řemeslo na hřebík a odejít do penze. Mezi mladou ženou a o třicet pět let starším mužem se po prvním setkání utvoří pouto, které je založené na respektu, úctě a obdivu. Ivan je nejen inteligentní a charismatický muž, navíc ve svém volném čase bere do ruky tužku a papír a píše příběhy. Šárka zjišťuje, že jí je Ivan inspirací a že se po jeho boku cítí svobodně.

Šárka má však v Praze bohatého přítele, který s ní chce jet na dlouhou dovolenou do vysněné Skandinávie. Jeho nabídka se ale neobejde bez podmínek a je jen na Šárce, jak se nakonec rozhodne. Začátek je perný, od bydlení s matkou po sdílení kabinetu s Honzou Chroustem, který je věčně zahalen cigaretovým kouřem, srší sarkasmem a nové technologie jsou pro něj sprosté slovo. Jak dlouho to Šárka vydrží?


"Mrzí tě, že jsi nezůstala v Praze?"
"To ne," zavrtěla hlavou. "Jen mám někdy pocit, že jsem se sem utekla schovat před nejistotou a vlastní neschopností. Celej život hledám kolem sebe nějaký jistoty.


Plzeňská autorka Tereza Herzogová již napsala povídkové knihy Hospoda U Konce světa a Indiánské léto. Schovávaná je jejím prvním románovým dílem.

Zápletka Schovávané je prostá, děj se zaměřuje na život Šárky a její rodiny, ústřední úlohu hraje láska, kvůli které se dokážou věci zkomplikovat. V tomto příběhu má láska mnoho podob, Šárčina láska k Ivanovi je atypická, mnozí z jejích známých ji odmítají, a i čtenář bude balancovat na hraně, kdy na jednu stranu bude mít pochopení pro vytvářející se cit mezi postavami, na stranu druhou si však bude říkat, zda to již nehraničí s gerontofilií. Autorčina volba se rozhodně dá označit za odvážnou, nicméně jsem toho názoru, že se jí toto téma podařilo zpracovat citlivě a přesvědčivě.

Co se týče prostředí, kde se celý příběh odehrává, autorka čtenáři neposkytla příliš indicií, ani dané městečko nejmenovala. Hrdinka se zkrátka odstěhuje z Prahy do místa, kde se narodila, a tam začíná novou kapitolu svého života. Víceméně vše důležité se točí kolem postav a jejich dialogů, v dlouhatánském líčení se autorka rozhodně nevyžívá, navíc by pak nebyl příběh tak svižný a odlehčený.

Když už jsem nakousla postavy, ve Schovávané není jedna hlavní postava, ano, Šárka je hlavním pilířem, okolo které se vše točí, ovšem neméně důležitými stavebními prvky jsou i další lidé – Ivan Výtvar, Honza Chroust, Šárčini rodiče, sourozenec a kamarádky. Někdo má logicky prostoru více, někdo méně, přesto se nám všichni nějakým způsobem představí a čtenář si k nim vybuduje nějaký postoj, protože jejich charaktery nejsou ploché. Je pravda, že místy by se chování některých dalo označit za dětinské, Šárčina matka se chová nevyspěle, samotná Šárka je ze začátku ovlivnitelná a nerozhodná, k některým činům mi zkrátka chyběl nějaký motiv. Co však musím říct, že postava Honzy Chrousta se za mě vyvedla nejvíc, ten jeho sarkasmus byl neodolatelný.

Po jazykové stránce Tereza Herzogová předvedla, jak může být čeština krásná, jak si s ní lze vyhrát, kolik pěkných obratů se s ní dá vytvořit. Sympatické je i to, že Šárku postavila do role učitelky českého jazyka a literatury. Příběh plyne hladce, nezadrhává a čte se moc pěkně. Když k tomu přidáte i osobitý humor, pak dostanete příjemnou odpočinkovou četbu, u které se místy zasmějete.

Schovávaná je klidným románem ze života, který cílí převážně na ženské publikum. Kniha je za mě obstojným dílem, které by nemělo zůstat bez povšimnutí. Věřím, že se v budoucnu od autorky dočkáme ještě nějaké další tvorby, kde bude moci předvést, že ani zdaleka nevyložila všechna esa z rukávů.


Název: Schovávaná
Autor: Tereza Herzogová
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 304
ISBN/EAN: 978-80-2672-367-7


Za poskytnutí knihy k recenzi mnohokrát děkujeme autorce.