Seznam hostů - Lucy Foley

27.11.2021

Jedna svatba a mrtvola k tomu

Dílo Lucy Foley měli čeští čtenáři příležitost poprvé poznat prostřednictvím thrilleru Štvanice. Nyní přichází se Seznamem hostů, který se nese ve stejném duchu - skupinka lidí, jež mají společnou minulost, se sejde na odlehlém místě, v tomto případě na ostrově u irského pobřeží, kde se koná svatba. Staré rány začnou znovu krvácet... Jedno je jisté, tato veselka nebude mít happy end.

Aktéry příběhu je vedle nevěsty a ženicha také svědek, doprovod, družička a nesmí chybět ani organizátorka svatby. Přípravy na velký den vrcholí, vše je honosné a perfektní, aby taky nebylo, když nevěstou je úspěšná majitelka módního časopisu a ženichem televizní hvězda pořadu o přežití v divočině.

Každý z hostů přijíždí na ostrov i se svými problémy, při pohledu na staré známé se začnou čeřit vlny minulosti a postupně se schyluje k výbuchu. Kdo za vše zaplatí a kdo vykoná pomstu?


S organizací svatby se to má následovně: můžu naplánovat dokonalý den za předpokladu, že se hosté budou umět chovat a dodrží stanovené hranice. Když ale neposlechnou, následky mohou trvat déle než čtyřiadvacet hodin. Takovým dopadům už nikdo zabránit nedokáže.

Seznam hostů mě bavil od začátku až do konce. Prostředí, postavy, vše bylo naprosto perfektní. Mnozí dílo přirovnávají k detektivkám Agathy Christie, nutno podotknout, že to dost dobře funguje jako marketingový tah, ale pravdivé je tvrzení pouze částečně, autorka má svůj vlastní specifický styl. Jednotlivá zrnka příběhu se přesypávají a čtenář až do posledního zrníčka neví jistě, jak vše dopadne. Děj není zaměřen na velkou akci, naopak se soustředí na psychologii postav, na zdánlivě banální věci, které jsou ve výsledku mnohem důležitější a jež nakonec krásně zapadnou do celku.

Kniha má více vypravěčů, což čtenáři nabízí různé perspektivy toho, co se děje, čímž autorka dost vše zamotá, protože z jednotlivých promluv vyplývá, že motiv má úplně každý. Navíc všichni své chování chtějí obhajovat nejen před ostatními, ale i sami před sebou. V příběhu nefiguruje postava vyšetřovatele, viník je na konci odhalen a stejně tak i motiv. To nejzajímavější na celé knize jsou životy postav, jak se vzájemně ovlivnily. Na seznamu jsou i hosté z chlapeckého internátu, kde docházelo k dost nebezpečným zkouškám odvahy, které překračovaly hranici šikany. Jak se to na chlapcích podepsalo? Kdo byl beránek a kdo vlk?

Kniha u mě byla ještě úspěšnější než Štvanice, přestože Štvanice měla totožnou kompozici, v Seznamu hostů však vše do sebe více pasovalo. Každopádně doporučují obě autorčiny knihy, které přinášejí na knižní trh závan klasických detektivek. Už teď se moc těším na další její dílo.

Pokud máte rádi napínavé příběhy, kde je více vypravěčů a zápletku neodhalíte hned na začátku, pak jsou knihy Lucy Foley přesně to pravé.


Název: Seznam hostů
Originální název: The Guest List
Autor: Lucy Foley
Překlad: Martin Světlík
Nakladatelství: Vendeta
Rok vydání: 2021
Počet stran: 344
ISBN/EAN: 978-80-277-0021-0


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.