Síla ohně - Cinda Williams Chima

03.04.2019

Skvělý fantasy příběh, jenž mě vrátil v čase do mých knižních začátků

První kniha vícedílné fantasy série Sedmiříší v troskách, Síla ohně, mě uchvátila hned po přečtení prvních stran a mé nadšení vydrželo až do samotného konce. Děj knihy je o dívce a chlapci, jež touží po pomstě za křivdy, které na nich byly spáchány. Příběh toho ale nabízí mnohem více.

Adrian "Ash" sul´Han je třináctiletý princ, dítě nejvyššího kouzelníka, ten je ale podle zavražděn, a tak se musí Ash skrývat. Nový král je krutý a jistě by dlouho neváhal, kdyby se mu mladík dostal do rukou. Ash mu však násilím získanou vládu nehodlá nijak ulehčit a pořádá nejrůznější sabotáže. Dvanáctiletá Jenna Blandelowová vykonává otročinu v dole, kde dře každý práce schopný člověk nehledě na věk. Vzadu na krku nosí zvláštní znamení, jež souvisí s kletbou, o které toho prozatím mnoho neví. Jenna také, stejně jako Ash, prožije ztrátu velmi blízké osoby, za kterou viník musí zaplatit smrtí. Kniha překvapuje již od začátku, kdy se autorka nebojí nechat postavy umírat. Tohle je totiž drsný svět a s hlavními protagonisty se vůbec nemazlí.

Otec poklesl na kolena a jeho meč zařinčel o dláždění. Ve tváři byl celý bledý, krev asi odtekla do jiných částí těla. "Ten už to má za sebou," poznamenal velitel útočníků a mečem potřísněným jedem ukázal na Adriana. "Popadněte toho mladýho černokněžníka a honem odsud."

V úvodu knihy na mě vybafla pěkně propracovaná černobílá mapa autorčina fiktivního světa Sedmiříší. Musím se přiznat, že mapy v knihách zbožňuju - člověk se pak lépe v příběhu orientuje. Svět Sedmiříší představila americká spisovatelka Cinda Williams Chima již ve své předešlé sérii The Seven Realms, která zahrnovala pět svazků (u nás nevydáno) a na kterou tato nová série nepřímo navazuje. Dalším milým překvapením bylo, že se děj knihy nedrží v jedné časové lince, a tak se s Ashem a Jennou posunujeme o čtyři roky dopředu, kdy dojde i k jejich setkání, které bude jak jinak než výbušné. Uzurpátor trůnu by se měl mít na pozoru.

V příběhu vystupují i další postavy, které se nám postupně představují a můžeme nahlédnout na dění i z jejich perspektivy. Občas jsem měla v těch jménech trochu zmatek, což bylo způsobeno nejspíš počáteční nepřehledností. Poté to bylo už lepší. Romantická nitka v příběhu nesměla chybět, ale ta láska byla tragická - chemii mezi postavami jsem příliš nevěřila, ale počkám si na pokračování, jak se budou věci dále vyvíjet.

Každý správný fantasy nadšenec potřebuje mít v knize nějakou tu nadpřirozenost - ať už se jedná o kouzelníky nebo třeba skřety. Na samotném konci příběhu se objevuje nadpřirozené stvoření, které patří k mým nejoblíbenějším. Uhádnete které? Pokud ne, tak vám nezbyde nic jiného, než si knihu přečíst a zjistit to. Magie je přirozenou součástí Sedmiříší, a tak se nad ní nikdo nepodivuje.

Příběh je napsán svižně, stále se něco děje - zkrátka se nestíháte nudit. Děj není tak snadno předvídatelný, takže se na pokračování budete těšit. Při čtení se mi vybavily mé fantasy začátky, kdy jsem hltala Odkaz Dračích jezdců od Paoliniho, Letopisy Narnie od Lewise nebo první díly Harryho Pottera od Rowlingové a další magické příběhy, u nichž unikáte do vymyšleného světa za dobrodružstvím. U této knihy platí, že za velmi povedenou obálkou se ukrývá i skvělý příběh!

Název: Síla ohně (Sedmiříší v troskách 1.)
Originální název: Flamecaster
Autor: Cinda Williams Chima
Překlad: Zuzana Halamíčková
Nakladatelství: #Booklab
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 400
ISBN/EAN: 978-80-7529-404-3

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#BOOKLAB.