Šílený hedvábník v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze!

19.02.2019

Od 15. února do 15. září je možné shlédnout výstavu, která mapuje osobní i profesní život zapomenutých pražských rodáků - Ziky a Lídy Asherových. 

Pavel Mrkus, umělec a vysokoškolský pedagog, je autorem architektonického a výtvarného řešení výstavy, kde lze obdivovat jeho audiovizuální velkoformátové instalace. Autorkou koncepce a kurátorka výstavy je Konstantina Hlaváčková a o grafický design se postarali Štěpán Malovec a Kristina Ambrozová.

Většina exponátů je zapůjčena z archivu rodiny Ascherových z USA (Ascher Family Archive). Oděvy poskytly Manchester Art Gallery, Victoria & Albert Museum v Londýně a Musée Matisse v Le Cateau Cambrésis ve Francii. 

Nakladatelství Slovart vydalo ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze publikaci Asher: Šílený hedvábník, jež je součástí probíhající výstavy.

Anotace: Překrásně připravená kniha odkrývá příběh u nás zapomenutých pražských rodáků Ziky Aschera a jeho manželky Lídy, jejichž jméno a značka jsou na Západě již sedmdesát let synonymem textilního designu. Po dramatickém odchodu z Československa v roce 1939 se jim podařilo vybudovat v Londýně úspěšnou firmu specializovanou na oděvní látky. Z textilií firmy Ascher vytvářely své kolekce módní domy francouzské, stejně jako britské a italské, například Dior, Balenciaga, Lanvin, Cardin, Y. S. Laurent, Paterson, Sassoon nebo Fabiani. Publikace propojuje všechny aspekty jejich bohatých osudů v jeden celek a poskytuje ucelený obraz překračující dílčí oborová, umělecká či technická hlediska.  


Dagmar Garciová