Sluha dvou pánů - Carlo Goldoni

18.02.2021

Hra plná omylů 

K dramatu Sluha dvou pánů mám speciální vztah. Byla to druhá hra, kterou jsem viděla naživo v Národním divadle (první byla Lucerna). Nepřekonatelný výkon v hlavní roli předvedl Miroslav Donutil, díky němuž jsem si to neskutečně užila. Po skončení komedie mě bolelo břicho od smíchu.

Beatrice Rasponi v přestrojení za svého zavražděného bratra Federiga Rasponiho z Turína v doprovodu sluhy Truffaldina cestuje do Benátek, aby našla svého milého Florinda, který je zároveň vrahem Federiga. Truffaldino se nachomejtne k možnosti více si vydělat, a tak se stane sluhou dalšího pána, jímž není nikdo jiný než Florindo. Služba jednomu pánovi bývá náročná, natož dvěma, a tak se stane, že Truffaldino věci pomotá a děj se zamotá.

TRUFFALDINO: To se povedlo! Tolik lidí si může nohy uběhat, aby si sehnali aspoň jednoho pána, a já mám teď rovnou dva. Setsakra, jak to všechno stačím? Dvěma pánům těžko sloužit. Těžko? A proč ne? Proč by jim člověk nemohl sloužit oběma dvěma a brát plat dvakrát a jíst za dva?

Komedie Sluha dvou pánů letos vyšla pod úplně novou nakladatelskou značkou 1400. V této edici budou vycházet různorodá klasická díla. Napadá vás, proč byla v názvu použita zrovna tato čísla? Jde o letopočet a ne jen tak o ledajaký, jedná se o rok narození význačné osoby dějin knihtisku - Johannese Gutenberga.

Hra italského dramatika Carla Goldoniho vyšla vůbec poprvé v roce 1745,u nás se hraje v Národním divadle od roku 1994. Věděli jste, že Carlo Goldoni byl natolik nadaný, že se číst a psát naučil už ve čtyřech letech? Dílo je typickým zástupcem commedia dell'arte, což byl druh improvizovaného divadla renesanční Itálie. Tento typ her je obvykle založený na pevných charakterech postav, jako je například bohatý obchodník či doktor nebo komický sluha, a na improvizaci.

Sluha dvou pánů je rozdělen do tří dějství a všechna se odehrávají v Benátkách. Repliky postav jsou sice jednoduché, zato však bohaté na jazykové prostředky - jsou plné slovních hříček, přirovnání a zdrobnělin. Hra také přináší jednak rovinu komickou a jednak rovinu milostnou, kdy Beatrice hledá Florinda, ale stále se, především kvůli Truffaldinovi, míjejí, a kdy si dcera bohatého obchodníka má vzít Federiga, za nějž se Beatrice vydává, avšak své srdce už dala jinému.

Na této hře je skvěle vidět, že pro skutečně výborné pobavení není třeba mnoho postav a velkolepých prostředí, bohatě postačí jeden trochu vykutálený sluha, který svými činy vykouzlí úsměv na každé tváři. Děj plyne velmi přirozeně, je vtipný a milý. Zároveň na konci přináší i poučení, a to že lež má krátké nohy a příliš daleko nedojde.

Sluha dvou pánů rozhodně patří do kánonu klasických literárních děl a jsem moc ráda, že jsem si příběh mohla tímto způsobem osvěžit. Pokud hledáte něco nenáročného, u čeho se ale skvěle pobavíte, pak je tato komedie přesně to pravé.


Název: Sluha dvou pánů
Originální název: Il servitore di due padroni
Autor: Carlo Goldoni
Překlad:
Nakladatelství: 1400
Rok vydání: 2021
Počet stran: 152
ISBN/EAN: 978-80-277-0024-0


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.