Smrtka - Neal Shusterman

19.09.2020

Kde je život, je i smrt

Myslíte si, že ve světě, kde neexistují zločiny, byly vymýceny veškeré nemoci a neexistuje přirozená smrt, žijí všichni bez starostí a v blahobytu jak na růžovém obláčku? Tak to si myslíte špatně. Aby se udržela hladina populace v rozumné míře, byly stvořeny smrtky, které jsou postaveny mimo systém s prakticky neomezenou mocí... a znáte to, s velkou mocí přichází také velká zodpovědnost!

Myšlenka to byla dobrá, převzít moc od zkorumpovaných, zbavit se chudoby, bolesti apod. Každý dobrý skutek ale musí být po zásluze potrestán. Svět svým způsobem řídí Nimbus, příliš se nevměšuje, a tak nějak vše spíš jen sleduje z ústraní. Kdo ale do životů lidí zasahuje tak, jak se jim zlíbí, je cech smrtek. Jedná se o vybrané jedince, kteří mají tu moc brát životy a poskytovat imunitu. Jejich moc je téměř absolutní a pravidla, dle kterých se řídí, jsou jen pravidla, ne zeď. Proto se není čemu divit, když se z kosení stává zábava a smrt slouží jen k vybití své vlastní frustrace.

Čtenáři se do tohoto světa dostávají ve chvíli, kdy vše plyne a na obzoru se nerýsují žádné potíže. Postupně se seznamují s ústředními postavami s Citrou Terranovovou a Rowanem Damischem, které si pod svá křídla vzal Ctihodný smrtka Michael Faraday a jež se stali jeho učedníky. Zřejmě by svět běžel bez problémů dál, kdyby se nestaly neočekávané věci, kdyby nebylo normální brát si jen jednoho učedníka, kdyby neměli Citra a Rowan vlastní hlavu, kdyby smrtka Goddard nebyl hnusnej parchant, kdyby Faraday nezemřel (jak prozrazuje i anotace), kdyby ráno nevyšlo slunce a v noci nesvítil měsíc, kdyby to prostě a jednoduše autora tak očividně nebavilo.

"Svět má talent pro odměňování špatného chování hvězdnou popularitou," prohlásila smrtka Curieová, když se na některá z nahraných videí podívala. Pak se trochu zadumala. "Znám nástrahy, které přináší být slavnou smrtkou," přiznala, i když Citra už to věděla. "V počátcích jsem byla umíněná a hloupá, Myslela jsem si, že když pokosím přesně ty správné lidi, změním svět k lepšímu. Ve své domýšlivosti jsem věřila, že je mi vlastní chápání širších souvislostí, které jiní nemají. Ale samozřejmě jsem byla stejně omezená jako všichni ostatní."

Upřímně, byl jsem nadšen, dlouho jsem o této knize slýchával samou chválu a čím více chvály jsem slyšel, tím méně se mi do ní chtělo se pustit. Nakonec jsme si ji s přítelkyní zvolili ke společnému čtení a musím přiznat, že toho nelituji. Autor Neal Shusterman stvořil dokonale fungující svět založený na našem skutečném, kde vše zapadalo do posledního stébla trávy. Charaktery postav jsou perfektní a rozhodně každá z těch "hlavních" svým způsobem přiroste čtenáři k srdci.

Cech smrtek je něco, co je rozhodně originální, nicméně všem musí být snad jasné, že dát lidem do rukou neomezenou moc, není dobrý nápad, nikdy nebyl a nikdy nebude. Člověk je tvor zkorumpovatelný a vždy bude sledovat vlastní cíle a ti, kteří budou náhodou čestní, patří mezi nežádoucí a celkem často mizí v tmavých uličkách bez jakékoli stopy. Strašně moc se mi líbilo, že si smrtky vybírají svá nová jména podle historických postav, postav vědců, myslitelů a panovníků. Ačkoli by se to někomu mohlo zdát úsměvné, vezmeme-li v potaz fakt, že starý svět měl být zavržen, já to beru jako poctu těm, bez kterých by nový svět nikdy vzniknout nemohl, tedy tak, jak zřejmě zamýšlel sám autor.

Zvraty v knize jsou parádně vystavené, neříkám, že jsou neodhalitelné, ale rozhodně se našly takové, které mě samotného překvapily, a několikrát jsem se přistihl s myšlenkou - Tak to jsem vážně nečekal. Začátek příběhu je malinko pomalejší, ale vzhledem k tomu, jakou brzy nabere sílu, to není na škodu. Podle mě se jedná o originální svěží dílo spadající do žánru young adult, kde násilí, bolest a lidské hodnoty zastírají lásku, která v knize přesto je, a to minimálně na dvou frontách a je silná jako blázen.

U některých knih už dávno nehledám hloubku Mariánského příkopu, tyto knihy pak čtu jen z jediného prostého důvodu, abych se zabavil. Když jsou navíc originální, vtipné, čtivé, se zajímavou myšlenkou, s přesahem do minulosti apod., jde jen o velice příjemný bonus. Tato kniha vše z toho má, a přestože young adult netvoří můj nejoblíbenější literární žánr, myslím si, že se Smrtka může směle řadit mezi ty nejlepší youngadultovky.


Název: Smrtka
Originální název: Scythe
Série: Žatva smrti 1.
Autor: Neal Shusterman
Překlad: Petr Kotrle
Nakladatelství: Yoli
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 384
ISBN/EAN: 978-80-7549-734-5