Špinavý kšefty na North Ganson Street - S. Craig Zahler

31.05.2018

Vítejte v tý nejhorší díře USA

Policajti města Victory ve státě Missouri jsou vyloženě sympaťáci. Kdo jiný než skutečný sympaťák by dokázal krýt zločince za podíl ze zisku z nekalostí, za sem tam nějaké drogy a za občasnou příjemně strávenou noc s přítulnou šlapkou? Prostě je nejde nemilovat! Ono vlastně i celé městečko Victory je místo pro šťastný a pokojný život jako stvořené... horší díru byste na světě asi jen těžko hledali. A právě do této pekelné díry je přeřazen detektiv Jules Bettinger. Shodou okolností se sem stěhuje v době, kdy se šéf místního podsvětí rozhodne s policajtama vyjebat, za což oni poté vyjebou s ním, což si on nenechá líbit a chce s nimi vyjebat definitivně! Z Bettingera se rázem stává lovná zvěř! A to se nestihl ještě ani pořádně rozkoukat.

Vraždy policajtů nejsou nic neobvyklým, obzvláště na místě jako je velké V. Představte si místo tak odporně příšerné, že tak ve velkém chcípaj i holubi, jen aby se odtamtud dostali. Navíc se utápí v tak strašlivé zimě, že člověku zmrzne u zadku i jeho vlastní pšouk. Bezdomovců je tu víc než lidí se střechou nad hlavou a důvod, proč tu lidé stále zůstávají, je snad větší záhadou než smysl života. Zdá se vám Bettingerův trest přehnaný? Já osobně bych si raději vybral eutanázii baseballovou pálkou opatřenou rezavými hřebíky, než přeřazení do toho "ráje na zemi".

Podaří se detektivu "Julkovi" vyřešit záležitosti trápící zdejší obyvatelstvo a společně se svým parťákem, který rozhodně není čistý jak okvětní plátek bílé lilie, zastavit vražedné šílenství mužů v uniformě? Bude ještě koho zachraňovat? Bude vůbec ještě někdo, kdo by mohl někoho zachraňovat? A co na to muž s iniciály E. V. K.?

Špinavý kšefty na North Ganson Street mi stylem připomínají detektivky staré školy. Féroví drsní policajti. Drsní vrazi. Špinavé město. Zde je ale vše posunuto ještě o několik levelů dál. Tady jsou policajti víc než drsní a rozhodně nejsou poctiví. Zločinci se zde neštítí vůbec ničeho. A místo, kde se děj odehrává, bylo špinavým městem možná dávno předtím, než ho postavili, teď už pro něj název ani neexistuje.

Pokud jste citlivka se slabým žaludkem, tak s touto knihou ani nezačínejte. Ba si s ní ani nezahrávejte! Násilí zde obsáhlé nemusí vyhovovat každému. Mně násilí nevadí, a přesto jsem občas žasl a říkal si, že tohle je i na mě moc, viz scéna s kočkou za dveřmi. (Bože, možná se ze mě stává citlivka.)

Kniha je plná vražd, krve, střev, uříznutých částí těl, ale kupodivu v ní je minimum sexuálního násilí. Jinak zde očekávejte snad úplně všechno. Místo sáhodlouhého zaobírání se charaktery a popisů postav se připravte na zběsilou jízdu od začátku do konce. Špinavý kšefty jsou vlastně takovým filmem na papíře, jednotlivé řádky jsou scény, které se vyvíjejí mrknutím oka. Mimochodem film by z toho byl setsakra skvělej!

Jazyková stránka je snadná, sem by se ani žádné obrmegadlouhé dialogy a vnitřní pochody mysli ani nehodily. Je to úderné, prosté a samozřejmě plné vulgarit a nadávek. Přesto mě ale udivilo, že z Bettingerových úst vyšla slova, která bych v takové záplavě sprostých slov nečekal, prostě "Ksindl" mi tam moc neseděl. Jinak hláškující postavy člověku přirostou k srdci, i když to jsou vlastně parchanti.

Autora S. Craiga Zahlera moc neznám. Slyšel jsem o něm pouze v souvislosti s nějakými filmy a scénáři. Po dočtení této knihy si budu muset zjistit něco víc.

Když to shrnu, tak kniha splnila vše, co jsem od ní očekával. Několik hodin skvělé zábavy, u které bych toho vytkl jen minimum. Co se mi líbilo a co musím zmínit, čtenář do pár posledních stránek netuší, jestli to dopadne dobře, špatně, či tak nějak napůl. Ve svém žánru je to prostě špica!

Název: Špinavý kšefty na North Ganson Street
Originální název: Mean Business on North Ganson Street
Autor: S. Craig Zahler
Překlad: Štěpán Benyovszký
Nakladatelství: Mystery Press
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 416
ISBN/EAN: 978-80-88096-86-3