Strašák - Frank Goldammer

10.04.2021

Vraždy ve stínu války

Vítejte v Drážďanech koncem roku 1944. Pomalu, ale jistě končí nejhorší válka všech dob a mezi obyčejnými lidmi je víra v německé vítězství, potažmo v Adolfa Hitlera, v troskách, podobně jako právě Drážďany. Jediné, na čem nyní záleží, je trocha sehnatelného jídla a sem tam nějaká briketa, aby kamna úplně nevyhasla.

Krom strachu z každodenních náletů však v ulicích vládne ještě další hrůza, tvor, jemuž se přezdívá strašák a jenž je snad zplozencem samotného ďábla. Když je v místních loděnicích nalezena mrtvá mladá žena, zdá se, že její vražda nebude kvůli nedostatku lidí řádně prošetřena. To by však případ nesměl "na stůl" dostat inspektor Heller, vysloužilý účastník první světové války a snad poslední člověk v Německu, který svou práci odvádí tak, jak má. Kdo je onen vrah? Jde skutečně o tvora z temnot, nebo se jedná monstrum stvořené hrůzou války?

Jak moc zla se vejde do jednoho člověka?


"Říkals, že ji rozřezal...," zaváhala. "Kdo udělá něco takového?"
Heller se na ni zamyšleně podíval, "Nevím. Ale nebyla to normální vražda. Žádná loupež. Tohle je něco jiného. Cítím to."
"Maxi," zašeptala Karin a její tvář byla ve světle svíčky sotva viditelná, "drž se prosím zpátky, když to Klepp chce."
"Je to vražda a já musím dělat svou práci."
"Maxi, nebylo by to poprvé, kdy bys udělal víc, než bylo nutné!"
"Vždycky dělám jen to, co je nezbytné."
"Ale právě teď..."

Že 2. světová válka nebyla žádný med, ví snad každé malé dítě, málokdo ale ví, že obyčejní lidé ve válečném Německu neměli o hrůzách, jež se děly za jejich hranicemi, ani tušení. Sami měli svých starostí dost, což samozřejmě neomlouvá jejich chování vůči svým spoluobčanům s hvězdou na klopě. Tato kniha zmiňuje kromě přímého vyšetřování vražd právě náhled do života "obyčejných Němců", který byl minimálně v závěru války dost nepříjemný.


"Dovolíte?" Zeptal se Heller a ukázal na čelo pitevního stolu. Schorrer mu udělal prostor. Heller odkryl hlavu a poprvé spatřil obličej mladé ženy. Kolem očí bez víček měla stále otisky od dýchací masky a obvazů.
"Dříve se věřilo, že v očích mrtvých zůstane vypáleno to, co viděli naposledy. Proto vrahové mrtvolám vypichovali oči, báli se prozrazení. Zdá se, že tenhle chce naopak být vidět."

Kniha je rozdělena do dvou částí, přičemž první se odehrává těsně před konce 2. světové války a druhá část hned po jejím skončení, poté co Německo "dobijí" Rusové.

Musím přiznat, že jsem se občas v příběhu zamotal, přeskakování v ději nebývá nikterak označeno, krom samotných kapitol, což může působit zmateně. Co se postav týče, kromě hlavního hrdiny tam není snad nikdo, koho by měl čtenář možnost si oblíbit, možná tak jednu zdravotní sestřičku. Kniha tak není o charakterech postav jako spíš o době, v níž žijí. Samotný příběh má spád a utíká poměrně plynule, přestože to není snadné čtení kvůli zvěrstvům, jež se na stránkách odehrávají.

Strašáka bych určitě doporučil všem čtenářům, kteří mají rádi rozvětvený děj, nespokojí se pouze s kriminální linkou a chtějí nahlédnout pod povrch vyprávění. Mě kniha moc bavila a za dva večery jsem ji měl přelouskanou. Inspektor Heller je zajímavou postavou, především díky jeho tvrdohlavosti, ale také proto, že v té kruté době neztratil veškerou lidskost.

Kdo má zájem o nekomerčně laděný příběh s prvky detektivky, je tato kniha přesně pro něj.

A co vy? Neskrývá se pod vaší postelí nějaký ten Strašák?


Název: Strašák
Originální název: Der Angstmann
Série: Max Heller 1.
Autor: Frank Goldammer
Překlad: Romana Hájková
Nakladatelství: Vendeta
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 312
ISBN/EAN: 978-80-7642-595-8


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.