Světla nad močálem - Lucie Ortega Navrátilová

13.11.2022

Smrt ne vždy znamená konec

Když se Lena, zklamaná, nešťastná a opuštěná, rozhodla ukončit svůj život v mokřinách, ani v nejmenším zajisté nečekala, že tento krok do neznáma nepovede k věčné tmě, ale naopak jí do života/neživota přinese nové světlo. Z Leny se stala navka, duše, která má v posmrtném životě zaujmout své místo mezi bludičkami, splní-li do vymezeného termínu jistý úkol... dovést do močálů člověka vstříc jisté smrti.

Nakonec se ukáže, že nic není tak snadné, jak se na první pohled může jevit. Lena možná na daný úkol ještě není připravena... navíc se jí do cesty připlete Irma, striga, která má s obyvateli močálů nevyřízené účty, především s jejich pánem, Nemojem. Potenciální bludička se ale vzdát nehodlá, v Nemojově říši se jí líbí, konečně našla místo, kde by chtěla být doma, kde by ráda zapadla do místní rodiny, a dost možná je i sám pán močálů jistým způsobem "zajímavý". Dívce se však do cesty budou plést i další obyvatelé Temného Navu, a to včetně místního vládce Kostěje Nesmrtelného a jeho paní Morany.

Zdolá Lena všechny nástrahy a připojí se nakonec k rodině bludiček?


Lidé nás nazývali přírodními démony. Kdysi dávno nám jejich předkové projevovali úctu. O rusáliích obětovali u vodních toků, při stavbě domů zakopávali do základů krvavé dary pro ochránce země a žádná oslava se neobešla bez úlitby bohům. To už však dávno přestalo v našich končinách platit. Lidé přesvědčili sami sebe, že jsou páni světa a příroda je tu pro uspokojování jejich potřeb. Zapomněli, že kdo bere, má také dávat. Stali se vykořisťovateli a někdejší symbióza mezi nimi a námi se změnila ve studenou válku.


Světla nad močálem na první pohled zaujmou samozřejmě svou naprosto dokonalou obálkou od Filipa Štorcha, ale tím teprve vše začíná. Lucie Ortega svým osobitým pojetím slovanské mytologie totiž vyhrála soutěž Hvězda inkoustu - a já říkám, že zcela oprávněně. Slovanskou mytologii jsem si oblíbil už dávno v díle Juraje Červenáka a jsem vždy rád, když se do tohoto nepříliš probádaného světa vypraví také další autoři, i přesto že si zažitá fakta mnohdy upraví podle sebe, což ostatně dokázal i František Kotleta nebo Neil Gaiman v Amerických bozích. Jak se s tématem dokázala poprat zmíněná vítězka literární ceny?

Autorka si pro svůj příběh vybrala mladou dívku, která už se dál nechce plácat ve svém životě a rozhodne se ho ukončit, tím vše začíná. Ze světa lidí se dostáváme na Prah, kde žijí bytosti dobře známé z pohádek a pověstí - bludičky, vodníci, rusalky, skřítkové apod. Nahlédneme ale i mnohem dál, do jednoho z pojetí pekla a nebe - Temného Navu a Velesova království. Autorka dokázala s přehledem vše propojit a doplnit o mnoho zajímavých informací. Přesto jsem jako čtenář neměl pocit, že bych musel znát něco navíc, abych pochopil systém fungování světa Lucie Ortegy, vše je podáváno srozumitelně a formou, která je čtivá a zábavná. Je zde poznat autorčina obsáhlá slovní zásoba a že si s psaným textem rozumí.

Kniha Světla nad močálem spadá do žánru fantasy říznutého Young Adult, zároveň je ale třeba počítat s tím, že se nejedná o příběh plný vesele tančících víl a roztomilých lesních tvorů. Příběh je to temný poukazující zároveň i na problémy současného světa, jako jsou psychické nemoci a znečišťování planety. Každá kapitola začíná úryvkem z Lenina života, než se rozhodla ho skončit. To, zda byly její důvody relevantní, nebo ne, není příliš důležité, jako je spíš smutné, že neměla v životě nikoho, kdo by jí dokázal její čin rozmluvit. Autorka se stále pohybuje na hranici našeho světa a "světa za oponou" a daří se jí to pozoruhodně. Chvíli se necháváte unést kouzlem a magií a během chvilky jste bez varování hozeni do drsné reality. Nehledě na to, že Temný Nav, kde se odehrává podstatná část knihy, není zrovna místem, kam byste chtěli vyrazit na dovolenou.

Občas jsem v příběhu zaznamenal něco, co by si zasloužilo poněkud více rozvést, zajímala by mě Psí hlídka z Temného Navu, více bych chtěl poznat Kostějova bratra Nije Skypera, ale utěšuji se nadějí, že třeba v druhém díle... ? Narazil jsem ale také na názory, že se kniha potýká s nelogičnostmi. Z pohledu žánru, kam kniha spadá, si nedokážu moc představit nelogičnost, která by narušila děj. Říkat si u fantasy - Takhle by se to určitě nestalo! - je ehm... Hloupé?

Když nám autorka své knihy nabízela k recenzi a psali jsme jí, že je budu číst já, říkala, že si není jistá, jak se bude příběh líbit muži. Nyní už můžu říct - líbil se mi. Kniha splnila vlastně vše, co jsem od ní očekával, bavila mě, držela si mou pozornost, byla zajímavá, byla poměrně dost temná a obecně bych ji řadil k tomu lepšímu, co současná česká fantasy/YA scéna nabízí.


Název: Světla nad močálem
Série: Světla nad močálem 1.
Autor: Lucie Ortega Navrátilová
Ilustrace: Filip Štorch
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 324
ISBN/EAN: 978-80-253-5057-7


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme autorce.