Sword Art Online: Aincrad 1 - Reki Kawahara

27.11.2022

Počet životů... pouze jeden!

Ztrácet se ve fiktivním světě, kde je možné se odpoutat od reality všedních dnů, je pro mnohé vítanou formou odpočinku. Když se Kirito přihlásí do nově spuštěné virtuální reality, ještě netuší, že se nepůjde jen tak snadno odhlásit.

Hráčům MMORPG (massively multiplayer online role-playing game) Sword Art Online (SAO) je přímo samotným tvůrcem hry oznámeno, že v herním světě musí zůstat. Pokud se odhlásí, čeká je smrt. Pokud ve hře zemřou, zemřou i v realitě. Jedinou možností, jak vyhrát, je probojovat se všemi patry Aincradu, dostat se až do stého patra, porazit nejvyššího bosse a tím získat svobodu nejen pro sebe, ale i pro ostatní hráče.

Hráči uzavírají různá spojenectví, stávají se členy gild nebo prostě jen přežívají v téměř dokonalém světě, aniž by se zapojovali do bojů, a plní nejrůznější questy.

Hrozba smrti je až děsivě reálná. Pro naději jsou však někteří ochotni obětovat své životy.


Už nikdy se nebudu moct odhlásit. Návrat k mému předchozímu životu ve skutečném světě nepřipadá v úvahu. Obojí bude možné jen v případě, že se jednou někomu podaří dorazit na vrcholek tohohle létajícího hradu a porazit závěrečného bosse. A pokud přijdu o všechno zdraví, umřu. Doopravdy přestanu existovat.


Kirito neboli Černý šermíř je vlk samotář. Za celou dobu, co je ve hře, se nepřidal k žádné gildě. Osaměle se probojovává patry létajícího hradu, dokud nepotká Asunu zvanou Blesk. Asuna je členkou Bratrstva krve, nejsilnější gildy ve hře, a zároveň je pravou rukou vůdce této gildy. Ti dva se do sebe zamilují a ve virtuálním MMORPG se snaží najít vlastní cestu, jež by jim mohla přinést štěstí.


Hlavní město nově otevřeného 75. patra bylo postavené ve stylu starověkého Říma. Podle mapy se jmenovalo Collinia. Skoro praskalo ve švech, protože ho kromě mnoha šermířů a obchodníků, co se v něm už usadili, zaplavil i nespočet turistů, kteří neměli v úmyslu účastnit se dobývání.


SAO je light novela, která se řadí do žánru "isekai", což je označení pro příběhy, v nichž se postava propadne nebo reinkarnuje do cizího, obvykle fantasy světa. V současnosti se stále více častěji používá ve spojení s přesunem do počítačového vesmíru, což je právě případ SAO.

Technologie NeverGear zprostředkovává hráčům skutečné podněty, mohou tak cítit teplo, chlad, bolest apod. Hráči mohou uzavírat manželství, žít na venkově nebo se například zdokonalovat ve schopnosti vaření či rybaření. SAO nabízí celou škálu možností. Kiritovou doménou je například šermířství, díky němuž se mu daří dosahovat nejrůznějších úspěchů.

Čtenář veškeré dění sleduje přímo z Kiritovy perspektivy, jedná se tak o omezený pohled na děj. Samotný Kirito je poměrně nevýraznou postavou, jež by bez svého šermířského umění nic neznamenala. Stejně tak Asuna je prototypem krásky, poněvadž v RPG obvykle nebývají ošklivé ženy. Ačkoli je vychvalovaná za své přední postavení v gildě, kam se sama vypracovala, po setkání s Kiritem takřka hodí vše za hlavu a chladný rozum vystřídá hlas srdce.

Dílo v originále vzniklo v roce 2002, takže když přihlédneme k tomu, v jaké době to bylo a že tehdy virtuální RPG bylo něco neokoukaného, přišel autor s revoluční myšlenkou hráčů uvězněných ve hře. Dnes se stále jedná o čtivý počin, avšak nelze přehlédnout nějaké ty mušky v podobě povrchních vztahů mezi postavami, absencí detailnějšího popisu fungování světa apod. I přes to všechno zůstává SAO kultovním dílem, které se proslavilo po celém světě. A moje romantická duše zkrátka nemohla jinak než Kiritovi a Asuně fandit.

Pro čtení knihy nepotřebujete znalost anime, fungování světa SAO pochopíte okamžitě.


Název: Aincrad 1.
Originální název: ソードアート・オンライン 1: アインクラッド
Autor: Tatsuki Fujimoto
Série: Sword Art Online 1.
Nakladatelství: CREW
Překlad: Petr Kabelka, Eliška Kabelková Vítová
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 340
ISBN: 978-80-7679-035-3