Takový to byl muž - Jason Aaron

04.12.2021

Domov lze milovat, nebo nenávidět

Když se Earl Tubb vrací po čtyřiceti letech do rodného města, provází ho kromě vzpomínek a všudypřítomných hnědých líbezně zapáchajících psích dárečků jen touha vyřídit vše potřebné a už nikdy se do téhle bohem zapomenuté díry nevracet. Jak už to tak ale bývá, prvotní plány nikdy nedopadají tak, jak chceme. Earl je sice už starý muž, ale uvnitř něj se ukrývá síla a ta "zatraceně hloupá" touha po spravedlnosti.

Alabamský okres Craw de facto patří současnému trenérovi fotbalové ligy Eulessi Bossovi, tohohle zatraceného starého parchanta nezajímá nic než fotbal, výhra je nejdůležitější, a to klidně i přes mrtvoly. Město plný - teď budu hodně nekorektní - jižanských vidláků mu to ulehčuje a šerif, bývalý trenérův svěřenec, stojí opodál a jen se usmívá. Když to odnese starý Earlův kamarád a z čistého nebe se snese znamení v podobě blesku, ve starci se probudí vzpomínky na válku ve Vietnamu a na nenáviděného otce. Je fakt dost na hovno mít za tátu legendu...

Jaké si vzít ponaučení? Pokud se nechcete do ničeho zaplést, nikdy nechoďte do místní nálevny na žebírka, ještě by se ve vás mohlo pohnout svědomí, jídlo dělá divy...

Tohle nemůže dopadnout dobře, asi tady někdo umře!


Vždycky jsem tě měl rád, Earle. A vážil jsem si tě. Nemohl jsi za to, že tvůj táta byl takovej sráč. Je fajn vědět, že se máš dobře.
A teď do prdele vysmahni z okresu Craw. Tak rychle, jak to kurva stihneš.

Kniha Takový to byl muž je prvním dílem komiksové série Parchanti z Jihu. Očividně nepůjde o příběh lásky... ale vlastně, jo! Láska má mnoho podob, kromě té klasické mezi dvěma lidmi, polyamoristé prominou, existuje také láska například k rodnému městu, a kde je láska, je už jen krok k nenávisti a právě tyhle dva pocity stojí na začátku celého příběhu.

Takový to byl muž je drsné čtení, v celé knize se nevyskytuje pranic pěkného, je to příběh o špinavém městě, plném špinavých lidí bez špetky morálky, přičemž naděje je pro ně cizí slovo. Jediné, co tyhle zkrachovalce spojuje, je sport, při kterém vždy mohou popustit uzdu své nenávisti a frustraci a vykřičet vše do světa. Není to pozitivní příběh a zaručeně z něj čtenáři nebudou mít po otočení poslední stránky dobrý pocit. Je to vlastně taková roztomilá malilinkatá depka.

Kresba, kterou dokonale zpracoval Jason Latour, dokonale vystihuje syrovost místa a jeho obyvatel, přičemž je to právě souhra ilustrací se scénářem autora Jasona Aarona, který je českému čtenáři znám jako autor Skalpů, komiksů ze světa Star Wars a samozřejmě superhrdinských příběhů, ať už jde o Avengery, Doctora Strange, Thora apod.

Nebudeme si nic nalhávat, příběh je jen takovou jednohubkou, za pár minut ho přelouskáte a pak si řeknete - A za to jsem dal takovej balík? Na druhou stranu je to jednohubka s máslíčkem, kvalitní pálivou čabajkou, sýrem, okurčičkou a zapíchnutá takovou tou umělohmotnou šavličkou, žádný odbytý paskvil s nepoživatelnou prefabrikovanou pomazánkou, který vždy zbude až na konec. Takový to byl muž je úvodem do světa, který budete buď milovat, nebo už se do něj nikdy nevrátíte. Je to seznámení s lidmi, jejichž chování a činy jsou na oné pomyslné hranici lidskosti. Je to náhled do mysli člověka, jehož jedno jediné rozhodnutí postaví do situace, v níž se ocitnout zaručeně nechce vůbec nikdo.

Já jsem si i přes to všechno knihu nadmíru užil, je to prostě drsné čtení, u kterého máte chuť zapálit si startku bez filtru a kopnout do sebe plecháček domácí pálenky. Plusy jsou kromě samotného příběhu a ilustrací i jasné a úderné dialogy a povahové rysy postav, jež smývají pomyslné předem definované ideály o tom, kdo je dobrý a kdo je ten zlý. Za mě ano, jděte do toho, je to super a pokud nebudete souhlasit, tak to na tom beztak nic nezmění - je to prostě super. Ale i tak jsem vytočenej, že tam toho bylo tak málo...

Parchanti z Jihu jsou skutečnými parchanty a kdo čeká prince v bílém stěhovacím autě, měl by zvolit jiný typ literatury.


Název: Takový to byl muž
Série: Parchanti z Jihu
Originální název: Here Was a Man
Autor: Jason Aaron
Ilustrátor: Jason Latour
Překlad: Richard Podaný
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2021
Počet stran: 132
ISBN/EAN: 978-80-7449-992-0