Tesáky - Sarah Andersen

09.03.2021

Když Vlkouš potkal Vampku

Elsie je zcela normální upírka, řešící strasti nesmrtelného života a neuhasitelnou žízeň po krvi. Jimmy je zase naprosto předpisový vlkodlak se závislostí na úplňku a s neskonalou vášní v drbání na břiše. Zcela nesourodá dvojice dokáže, že i protiklady se přitahují, a zvládnou to dokonce s jistou dávkou osobitého humoru. Může fungovat vztah třísetleté nemrtvé a jízlivého chlupáče?

Komiksové stripy od Sarah Andersen mám moc rád, jsou vtipné, milé, svéhlavé, popisují události z běžného života zábavnou formou. Dospělost je mýtus, Ubulená hromádka štěstí a Kočky útočí jsou náplastí na rány běžného života. V mnohých situacích se musí najít snad úplně každý a v těch zbylých se najdou ti, co se nenašli v těch předchozích.

Na Tesáky jsem se tak strašně moc těšil, i když jsme věděl, že půjde o něco "jiného", než na co jsem od autorky a ilustrátorky zvyklý. Přestože se jedná o totožnou parádní grafickou úpravu a autorčin styl je i zde patrný, kniha za svými "sestrami" výrazně pokulhává. Určitá dávka humorné roztomilosti zde nechybí, občas je však styl poněkud prvoplánový a přespříliš soustředěný na rozdíly mezi ústřední dvojicí.

S netypickými postavami a prostředím ne zcela běžného života jsem problém neměl, upíři a vlkodlaci byli, jsou a budou fajn. Ať už se jedná o Drákulu od Stokera, Vlka v podání Jacka Nicholsona, nebo především mládeží oblíbenou sérii Stmívání. Postavy mají co nabídnout a v krátkých stripech mají tak akorát prostoru. Některé "vztahové neshody" by se daly přenést do normálního života, některé byste však aplikovali skutečně jen stěží. Samotný komiks má čtenář "přelouskaný" za pár minut.

Jako komiks volně dostupný na internetu by to bylo celkem ok, jako kniha je to trochu slabší a nejsem si jist, že to stačí. Při čtení knihy jsem se bavil tak z poloviny a s krátkým odstupem času mě to přešlo a nic jsem si z ní neodnesl. Tesáky tak hodnotím jako lehce slabší průměr, nemyslím si, že bych se k příběhu ještě někdy vracel.


Název: Tesáky
Originální název: Fangs
Autor: Sarah Andersen
Překlad: Romana Bičíková, Zuzana Bičíková
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 112
ISBN/EAN: 978-80-7661-151- 1