To nejlepší v nás - Colleen Hoover

05.04.2022

Co když už vztah člověku nepřináší štěstí a radost? 

Láska na začátku každého vztahu je úplně jiná než láska za deset dvacet let. Cit mezi partnery se neustále proměňuje, je zkoušen, někdy je oslabován, jindy zesilován, pak jen záleží na tom, zda pár ustojí všechny bouře, anebo začne od nuly s někým jiným.

Quinn se seznámila s Grahamem za okolností, které může vytvořit pouze život - Graham stál před bytem Quinnina přítele, který si za zavřenými dveřmi užíval s Grahamovou přítelkyní. Zapeklitá to situace. Jak se zachovat? Vyrušit je, bouchat na dveře, udělat scénu...? V tu chvíli dorazí poslíček s objednanou čínou, a tak si Quinn a Graham udělají menší piknik. Když se dveře otevřou, je všem více než jasné, že je konec. Mohl by to ale zároveň být i nový začátek...

Quinn je zničená, není připravená jen tak někomu znovu otevřít své srdce. Graham je sice velice pohledný, ale přece jen není správné se spolu vyspat z pomsty. Rány by to stejně nezavřelo. Navíc se nejspíš už nikdy znovu neuvidí. Když Quinn po několika měsících opět narazí na Grahama, je tentokrát zřejmé, že se jejich cesty jen tak nerozejdou.

Uplyne několik let, Quinn a Graham jsou manželé, na první pohled to vypadá, že jim nic neschází, avšak není nic vzdálenějšího pravdě. Quinn by si moc přála dítě, ale nedaří se jí otěhotnět. Z milování se tak postupně stala povinnost, přičemž k němu dochází už jen v plodné dny. Mezi oběma přestala fungovat komunikace. Kam se vše vytratilo? A můžou být věci zas jako dřív, nebo už se jejich vztah dostal za hranici, kdy už spása není možná?


Proč bojovat za něco, co se nejspíš nikdy nezlepší? Jak dlouho dokážou manželé viset na své minulosti, kterou mají raději, aby ospravedlnili současnost, která ani jednomu z nich nepřináší štěstí?


Netřeba představovat americkou spisovatelku Colleen Hoover, která je nekorunovanou královnou romantických příběhů, jež čtenáře naprosto emocionálně rozloží. (Svými thrillery to zvládá také, ale to je zase jiný příběh...) Autorka totiž umně dokáže vystihnout mezilidské vztahy a zatížit je nějakou vážnou problematikou. Tentokrát si vybrala téma manželství, jehož plamen lásky rok od roku slábne, a vypadá to, že brzy zhasne úplně.

Děj je rozdělen na dvě časové linie - tehdy a teď. Čtenář tak může jednak sledovat začínající vztah mezi Quinn a Grahamem a jednak jejich skomírající manželství po několika letech. Mezi dvěma liniemi je diametrální rozdíl, minulost nabízí tolik možností a novou naději, kdežto přítomnost je jen přežíváním. Nikdo si nechce představovat možnost, že jeho vztah nevyjde. Když už ale nastane bod zlomu, je třeba zvážit všechny možnosti a ujasnit si priority.

Colleen Hoover je v žánru New Adult jako ryba ve vodě, její příběhy obvykle otevřou stavidla a proudům slz nic nebrání. U této knihy jsem sice slzu neuronila, ale chybělo opravdu málo. Zato jsem při čtení pociťovala úzkost, bolest a bezvýchodnost. Komunikace je naprostý základ, tak jak je možné, že se mezi lidmi čím dál tím víc vytrácí? Člověk také velmi často naráží na střet očekávání s realitou. Život není peříčko, ale je třeba si ho zpříjemňovat, co nejvíc to jde.

To nejlepší v nás je dalším skvělým počinem, má však velkou konkurenci v ostatních autorčiných knihách. Přijde mi škoda, že nebyly některé kapitoly vyprávěny z Grahamovy perspektivy, jednostrannost příběhu nabízí pouze jednu pravdu. Navíc Quinn byla místy dost nesnesitelná, hledala štěstí, a přitom ho po celou dobu měla vždy po svém boku. U Grahama jsem musela obdivovat jeho trpělivost, s níž vše snášel.

Nejen tuto knihu, ale i celou autorčinu tvorbu všem vřele doporučuji. V naprosté většině se jedná o sázku na jistotu.


Název: To nejlepší v nás
Originální název: All Your Perfects
Autor: Colleen Hoover
Překlad: Anna Křivánková
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2019
Počet stran: 285
ISBN/EAN: 978-80-249-4034-2