Tři životy - Natasha Lester

01.10.2023

Každé rozhodnutí má svou cenu

I když začnete úplně od znova, i když uděláte velkou tlustou čáru za vaší minulostí, stejně se od ní nikdy neoprostíte. Jednoho dne vás zkrátka dožene a s ní i její přízraky.

Alix St. Pierreová se v osmnácti letech vydává do Paříže, kde si chce splnit své ambiciózní sny. Pro sirotka je módní Paříž pohádkovým světem, v němž se Alix nejprve stane PR princeznou. To bylo v roce 1936, tehdy svět ještě pořádně nevěděl, k čemu se schyluje...

Po válce Alix skočí po příležitosti dělat v tiskovém oddělení Christiana Diora, muže, jenž si teprve ve světě módy budoval své místo. O tom, co dělala Alix během válečných let, téměř nikdo neví, a tak to mělo i zůstat, jenže ozvuky minulosti doléhají do Paříže a Alix se musí rozhodnout, jakou cestou se vydá.


Od dubna 1945 byla jakousi Alix St. Pierrerovou, které nebylo odpuštěno, která se bála, která byla něčím míň, než kdy chtěla. Aby se dokázala stát něčím víc, musela by udělat jediné: zeptat se La Voceho, proč se rozhodl udělat si z ní zbraň, kterou zabil ty muže.


Alix neměla příliš veselé mládí, ve třinácti přišla o rodiče a o několik let později se stala pracovnicí Úřadu tajných služeb. Některé věci, jež vykonala, si nejspíš nikdy nedokáže odpustit. Ovšem i v této temnotě dokázala najít světlo v přátelství a lásce.

Natasha Lester vyniká skutečně velkým vypravěčským talentem, který uhranul desetitisíce čtenářů po celém světě. Pro její díla jsou charakteristické dvě dějové linie, z nichž je každá z jiného časového období, a přesto se v určitém bodě protknou. V jejích knihách jsou často tematizovaná válečná léta a módní průmysl. Autorka si obvykle volí hrdinky s osobitým charakterem, dívky a ženy, které se jen tak ničeho nezaleknou a které by pro své milované obětovaly i vlastní život.


Milá Lillie, zdravím z Paříže, psala toho dne Alix, když po práci zašla do Malého baru a dala si jen French 75. Dnes jsem někomu pomohla. Minulý týden taky. A je to moc dobrý pocit.


Kniha Tři životy je dělena na sedm částí, z nichž každá mapuje jiné časové období, příběh nepostupuje chronologicky, čtenář až ve správný čas dostane ten správný příval informací. Autorka umně svede pracovat s historickými reáliemi, s prostředím a postavami, díky čemuž je čtenář neuvěřitelnou silou vtažen do propleteného dění. Po celou dobu sledujeme osudy jedné ženy – Alix.

Christian Dior zde vystupuje jako začínající módní ikona, čtenář má možnost ho poznat i jako obyčejného člověka, autorka si totiž pilně nastudovala veškeré životopisy, aby do příběhu zakomponovala i sebemenší maličkosti, které z Diora dělaly Diora. Na konci knihy se – jako vždy – čtenář dozví, odkud autorka čerpala informace, co vše si nastudovala a co byla pravda a co pouze románová fikce.

Tři životy jsou výpravným příběhem s historickými prvky, romantickou linkou, módním prostředím a s hrdinkou, která je velmi inteligentní a nezávislá. Jestli jste od Natashy Lester ještě nic nečetli, neváhejte, je jedno, jakou knihou od ní začnete, protože co kniha, to klenot. Po dočtení ve mně její vyprávění rezonuje ještě několik týdnů a k jejím knihám se ráda vracím, protože jsou plné zajímavých myšlenek a historických faktů.

Název: Tři životy
Originální název: The Three Lives of Alix St Pierre
Autor: Natasha Lester
Překlad:
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2023
Vydání: 1.
Počet stran: 440
ISBN/EAN: 978-80-7625-261-5


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Metafora.