Už zase létám - Sita Brahmachari

07.09.2019

Jít za pravdou až ke kořenům

Kite se jednoho dne probouzí do příšerné reality - do života bez své nejlepší kamarádky, Dawn totiž spáchala sebevraždu a nikdo neví proč. Dokonce ani Kite nemá absolutně žádné ponětí, co se mladé dívce honilo v hlavě, s čím vším se musela sama v tichosti potýkat. Dawn měla sice hudební nadání a byla výbornou studentkou, sváděla však vnitřní boj s vlastními démony. A nakonec bohužel prohrála...

Vše se v životě najednou obrací úplně naruby. Kite a Dawn spolu trávily prakticky každý den, navíc se blížily jejich šestnácté narozeniny, zpráva o Dawnině smrti tak byla velmi zdrcující. Kite, která se vždy spíše smála a žila bezstarostně, se najednou musí vypořádat s pocity smutku, bolesti a nepochopení. U dospívající dívky se jedná o obrovský nátlak na její psychiku. Mohla tomu nějakým způsobem zabránit? Proč se jí Dawn s ničím nesvěřila?

Na začátek musím přiznat, že kniha Už zase létám byla první, kterou jsem od autorky četla. Angličanka s indickými kořeny Sita Brahmachari (*1966) je mimo jiné podepsána pod tituly Artyčoková srdíčka (2016, Slovart) a Jasmínové nebe (2016, Slovart). Na Slovensku od ní ještě vyšly dvě knihy, a to Červené lístie (2017, Slovart) a Nežná zem (2019, Slovart).

"Dawn." Kite s pohledem upřeným do zrcadla vyslovila kamarádčino jméno a pak si špičku jazyka opřela o patro. Jako by to jméno vypustila z úst poprvé v životě. A poprvé se taky zamyslela nad jeho významem. Dawn znamená rozbřesk, svítání, začátek dne, začátek přece nemůže takhle skončit, naléhala v duchu Kite.

Už zase létám se skládá ze tří částí - Pád, Ztracená a Návrat. Část příběhu je zasazena do londýnského prostředí a další část se odehrává v Jezerní oblasti, které je věnován větší prostor. Právě v Jezerní oblasti se Kite seznamuje s Garthem, s nímž naváže přátelství a možná i něco trochu víc.

Autorčin styl psaní není složitý, je založený na popisu emocí a vnitřních pochodů hlavní postavy. Převládající emoční složka příběhu tak nedává příliš mnoho prostoru pro akční pasáže. V knize je opakovaně využíváno barvitých popisů, jež nastavují celkovou atmosféru. Autorka se mezi řádky jednotlivých slov snaží předat svým čtenářům poselství, jak se postavit smrti čelem, jak bojovat s pocity, když ztratíte někoho velmi blízkého.

V knize se odehraje i pár věcí, které překračují hranice uvěřitelnosti, a já si nebyla jistá, zda čtu klasickou realistickou young adult o dospívající dívce, jež se potýká se smrtí kamarádky, nebo o dívce, která je svědkem mysteriózních událostí.

Kniha mě za srdce bohužel příliš nechytla a opravdu jsem místy měla problém ji dočíst. Děj, který je postavený pouze na emocích, by bylo potřeba doplnit i poutavějšími postavami, aby vše nabralo na přitažlivosti. Kite mi absolutně nesedla. Rovněž jsem si nemohla zvyknout na to, že svoje rodiče oslovuje jejich jmény.

V knize se toho prakticky příliš mnoho neděje. Přistihla jsem se, že se při čtení ztrácím pozornost, což není moc dobré. Co se ale musí nechat je to, že autorka dokáže přijatelnou formou čtenáři předložit vážná témata, jakými jsou smrt, sebevražda a deprese. V příběhu mi chybělo nějaké bližší objasnění Dawniny smrti, mnoho se toho totiž nedozvíme.

Myslím si, že kniha by mohla zaujmout spíše mladší čtenáře, kteří budou věkově blíže hlavní hrdince, a tudíž by se mohli i více vcítit do celé situace.

Název: Už zase létám
Originální název: Kite Spirit
Autor: Sita Brahmachari
Překlad: Barbara Hajná
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 280
ISBN/EAN: 978-80-7529-584-2


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství #BOOKLAB/Slovart.