V liberecké zoo se narodila dvojčata ohrožené pandy červené

28.07.2022

Jen v letošním roce přivítala liberecká zoo na světě více než 70 mláďat. Po levhartech, zebrách, takinech, koních Převalského, sobech, žirafě, margayovi, paviánech, kosmanovi, tamarínovi nebo výrech nové přírůstky přibyly i ve výběhu pand červených.

Dvojčata pandy červené se narodila 8. června a zatím stále zůstávají skryta s matkou v zázemí svého výběhu. Kdy se ukážou veřejnosti, zatím neumějí chovatelé odhadnout.

Citlivá stvoření

Dvojice ohrožených pand červených se narodila v odpoledních hodinách 8. června 2022. Se zveřejněním zprávy Zoo Liberec záměrně vyčkávala, jelikož po narození malých pand bylo ve hře mnoho rizikových faktorů. V naprosté většině případů totiž chovatelé do odchovů nijak nezasahují, naopak se snaží nechávat samicím s mláďaty potřebný klid. Z tohoto důvodu zatím není ani známo jejich pohlaví. "Pandy jsou navíc velice citlivé na vlivy vnějšího okolí, proto bylo potřeba eliminovat přítomnost člověka v okolí pandího výběhu na minimum. Z tohoto důvodu jsme také na několik týdnu návštěvníkům uzavřeli přístup do naší pandí vyhlídky," vysvětluje zoolog Luboš Melichar.

Nyní už jsou malé pandy červené na světě více než 6 týdnů, a zdá se, že díky perfektní péči matky rostou a prosperují. Stravují se výhradně mateřským mlékem, a přestože už vidí, jejich pohybové schopnosti jsou ale stále omezené. Kdy se ukáží i návštěvníkům zoo, neumí chovatelé přesně odhadnout. "V expozici bude dvojce mláďat k vidění pravděpodobně až v době, kdy budou mláďata schopná dostat se ze své vnitřní boudy vlastními silami. To očekáváme v následujících týdnech," dodává Melichar.

Sedmnáct let chovu

Liberecká zoo chová pandy červené již od roku 2005 a za sedmnáct let chovu se dočkala mláďat už počtvrté. Rodiči nově narozených dvojčat jsou čtyřletá samice původem z maďarské Sosto Zoo a devítiletý samec z Paradise Parku v britském Cornwallu.

Panda červená žije většinu roku samotářsky a páry vytváří pouze na dobu rozmnožování. Zajímavostí je, že samice bývá březí 90 až 150 dní. Dokáže totiž zabrzdit vývoj oplodněného vajíčka do doby, než budou vhodné podmínky pro odchov mláďat (tzv. odložená nidace). Rodí 1-4 mláďata, která zůstávají s matkou po dobu jednoho roku.

Chov pandy červené v zoologických zahradách spadá do koordinovaného programu EEP, o budoucnosti mláďat tak bude zoo rozhodovat ve spolupráci s evropským koordinátorem chovu tohoto druhu.  


Fotografie: ZOO Liberec