V Národním muzeu v expozici Dějiny 20. století bude trvale vystaven unikátní fragment z Atomového dómu v Hirošimě

14.09.2022

V Národním muzeu mohou od 5. srpna v expozici Dějiny 20. století návštěvníci nově vidět fragment z Atomového dómu, který se zachoval po svržení atomové bomby na město Hirošima dne 6. srpna 1945. Tento předmět pochází z Průmyslového paláce českého architekta Jana Letzela, který je jednou z mála budov, které výbuch kompletně nezničil. Předmět symbolicky odhalili generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a japonský velvyslanec Hideo Suzuki jako připomínku uplynutí 77 let od této události a konce 2. světové války.

Centrum města Hirošima bylo v pondělí ráno 6. srpna 1945 zasaženo atomovou bombou "Little Boy". Jednou z mála budov, která výbuch přežila, byl původní betonový Průmyslový palác českého architekta Jana Letzela (1880-1925). Budova postavená v roce 1915 se následně pod názvem Atomový dóm stala symbolickým varováním před užitím atomových zbraní. V roce 1996 byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Nyní mají návštěvníci Národního muzea příležitost vidět na vlastní oči původní zhruba 80 kg vážící fragment, vylovený odborníky z Hirošimské univerzity z přímořské řeky Óta.

"Před 77 lety byla poprvé použita atomová zbraň a skončila nejhroznější válka v dějinách lidstva. Do naší stálé expozice Dějiny 20. století dnes umisťujeme fragment z Průmyslového paláce v Hirošimě, který postavil český architekt Jan Letzel. Exponát, který není jen významným historickým předmětem, ale též velice aktuálním mementem pro dnešní dobu," říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Fragment budovy, který lze dle dobových materiálů určit jako roh ostění okna Letzelovy hirošimské stavby, dostala Česká republika darem spolu s dalšími úlomky v roce 2015. Tehdy je při slavnostním ceremoniálu předal předsedovi poslanecké sněmovny Janu Hamáčkovi rektor Hirošimské univerzity Mitsuoa Ochiho. Záchrana úlomků je výsledkem činnosti Association of Hiroshima University for Sending an Atomic-bombed Roof Tile, která se dlouhodobě věnuje odkrývání a prezentaci reliktů jaderné devastace. Tato iniciativa hirošimské univerzity vznikla v roce 2009. Fragmenty byly po vylovení z hirošimské řeky zbaveny radioaktivního záření. Jejich pokrytí korýši pak poukazuje na působení mořské flóry a fauny.

V Národním muzeu je nyní hirošimský fragment trvalou součástí stálé expozice Dějiny 20. století umístěné v Muzejním komplexu, budově bývalého Federálního shromáždění. Je zasazen do její části připomínající oběti druhé světové války. Vedle něj mohou návštěvníci spatřit například dopisy vězňům z koncentračních táborů či ohořelé břevno z vypálené lidické školy.


Fotografie: nm.cz