Ve skrytu stínů - Bianca Iosivoni, Laura Kneidl

28.09.2021

Londýnské podsvětí je plné děsivých stvůr a magie

Roxy je svobodná lovkyně, která žije ze dne na den. Plány do budoucna? Žádné. Omylem totiž vypustila do světa 449 duší, které musí vrátit zpět do podsvětí. Pokud to nestihne ve vymezeném čase, zemře.

Jednoho večera po zpackaném rande a úspěšné lovecké akci se Roxy vrací domů, když tu narazí na kluka, který je posedlý duchem. Dívka ducha vyžene a chlapce zachrání, avšak Shaw si vůbec nic nepamatuje. Kluk bez minulosti a holka bez budoucnosti - dvojka k pohledání.

Mezi Roxy a Shawem se začne utvářet přátelství a časem i něco víc, ale Roxy se nechce vázat. Dívka doufá, že než opustí tento svět, tak ještě stihne nalézt svého bratra Nialla, kterého všichni její nejbližší pokládají za mrtvého, ale Roxy díky stínovému pohledu ví, že je naživu.

Ve stínech se probouzí temnota a lovcům hrozí mnohem větší nebezpečí, než si mysleli.


Jaká je výhoda mít za partnera Grim Huntera? Je zatraceně silný a perfektně vybavený. Nevýhoda? Pořád narážíme na nějaká monstra, která jako by vypadla z hororových příběhů. V tu chvíli příšera, mnohem větší a zlejší než Glum, zvedla hlavu a zírala na nás velkýma černočernýma očima. Z koutku úst jí stékala krev, i její špičaté zuby byly celé od krve. Za ní leželo něco, co byl zřejmě původně člověk, nyní už jen hromada masa, kostí a roztrhaného oblečení.


Dvojice autorek z "německé stáje" - Bianca Iosivoni a Laura Kneidl - si od romantiky odskočila k fantastice. Ve skrytu stínů je prvním dílem new adult fantasy hexalogie. Jak se autorkám povedlo brázdit nové vody?

Sérii odstartovala Bianca Iosivoni, celý první díl je tak pod její taktovkou. Spisovatelky se budou střídat, a tak každý díl bude stylově trochu odlišný. Přístup je možné připodobnit k právě vycházející sérii Legie Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové, kde je princip psaní "na střídačku" úplně stejný. Jestli je to v případě německých autorek šťastná volba, to se teprve ukáže.

Nemůžu si pomoct, ale příběh mi silně evokoval knihy o lovcích stínů Cassandry Clare. V Půlnočních kronikách jsou jedinci, kteří bojují s podsvětem - upíry, ghúly, duchy apod. - a kteří k jejich poražení používají speciální amulety. Lovci stínů také bojují s nadpřirozenem a k boji jim slouží stély. V Kronikách je v každé zemi základna, v lovcích jsou zas Instituty... Podobností jsem našla v knize více, ale není potřeba zde vše vypisovat.


Jsem schopná vysvobodit lidi z posedlosti duchem, poslat ghúly na vegetariánskou dietu do podsvětí, a když je potřeba pak dokonce držet v šachu i upíry a jiná monstra.


Děj mi ze začátku nepřišel ničím moc originální, i proto jsem měla problém se do knihy začíst. Je to první díl, takže je zřejmé, že než se vše vysvětlí a než nás autorka do svého světa vtáhne, bude to chvilku trvat, a tudíž ten rozjezd bude trochu pomalejší. Čekala jsem však, že příběh nabere spád, což se stalo až někde za polovinou.

Na konci knihy je k dispozici glosář, kde jsou vysvětleny odlišnosti mezi jednotlivými skupinami lovců (Grim Hunter, Blood Hunter, Magic Hunter...) a ke každé z nich jsou přiřazeny postavy. Glosář slouží jako pomůcka pro lepší orientaci a jeho začlenění bylo rozhodně dobrou volbou.

Od Biancy Iosivoni jsou četla její duologii Strmý pád a Prudký vzlet, kterou jsem si naprosto zamilovala. Kapitoly jsou vyprávěny z pohledu Roxy a Shawa. V příběhu je znát autorčin styl psaní, který charakterizují dlouhé popisy, vláčnější tempo a důraz na emoce postav. Jsem sama moc zvědavá, jak moc jiné bude pokračování od Laury Kneidl, která ve svých knihách hraje více na erotickou strunu.

Začátek nové série sice nepřinesl nic převratného - a co se týče žánru fantasy, jsou zde patrné určité mezery, zejména pak v bojových a akčních scénách -, přesto si nemyslím, že je kniha Ve skrytu stínů úplně marná. Příběh má tendence čtenáře oslovit a nabídnout jim mix romantiky a urban fantasy, který může dost dobře fungovat.


Název: Ve skrytu stínů (Půlnoční kroniky 1.)
Originální název: Schattenblick
Autor: Bianca Iosivoni a Laura Kneidl
Překlad:
Nakladatelství: Red
Rok vydání: 2021
Počet stran: 368
ISBN/EAN: 978-80-277-0170-4


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.