Věčná noc - Ross MacKenzie

17.06.2022

Když svět zahalí tma, zmizí veškerá naděje 

Larabela Liška je protřelá kanálnice, dokáže z odpadu takříkajíc vykřesat "zlato", které jí umožní přežít v ulicích Stříbrného království, kde lidé hladoví, zatímco mocichtivému králi létají pečení holubi do huby... Jednoho dne se jí však poštěstí najít v kanálech skutečný poklad, a sice malou krabičku, ve které se skrývá malý mechanický ptáček. Nález je pro Laru nadějí i prokletím. Na jednu stranu odhalí svou minulost, přičemž se jí život otočí o 360 stupňů, na stranu druhou jí ale hrozí smrtelné nebezpečí, číhající ve stínech...

Jack Stín je džin a patří mezi ty tvory, které byste v žádném případě neviděli na vašem prahu rádi. Pokud by tam totiž stál, znamenalo by to jediné - zbývají vám jen vteřiny života. Stín slouží králově čarodějce paní Hester. Tato skrz naskrz prohnilá ženština prahne po moci, chce zničit všechny čarodějky hanlivě označované jako bosorky a ovládnout svět. Neštítí se dokonce vyvolat prastarou bytost Věčnoc, jež svět obalí tmou, v níž potetovaní bojovníci spustí krveprolití.

Hester však něco chybí, něco, co by jí nad Všenocí dalo absolutní moc, něco malého a mechanického s křídly vesele třepotajícími. Něco, co se příhodně nachází v kapse Larabely Lišky. Nastává chvíle, kdy se opět střetává dobro a zlo, a vypadá to, že to druhé bude mít tentokrát namále, jelikož již začaly zhasínat hvězdy...


"Kde je ten ptáček?" zopakoval. "Vydejte mi ho. Patří paní Hester."
Uvolnil tlak. Starý Hans sípal a lapal po dechu. "Byl tam! Přísahám. Přinesla ho jedna holka - kanálnice. Našla ho ve stokách. Chtěla ho prodat."
...
"Ten pták... on ožil, pane! Pustil se do mě, málem mi vykloval oči! Já přitom spadl ze schodů, a když jsem se probral, byla holka pryč. A ptáčka vzala s sebou!"
Jack Stín nezměnil výraz. "Ten ptáček... se pohnul?"

Věčná noc je kouzelným příběhem ze světa, kde koexistuje magie a jakási primitivní technologie v podobě mechanických koní a již zmíněného ptáčka. Přesto se dle mého názoru neřadí do žánru steampunk, protože mechanické tvory ovládají kouzla. Co se mi velice líbilo a přišlo mi to originální, je způsob kouzlení v daném světě. Přestože zdejší čarodějové a čarodějky používají hůlky, fungují prakticky na stejném principu jako kolty. Hůlka má svůj vlastní bubínek, který se nabíjí kouzly v lahvičkách a ty se následně z hůlek vystřelují. Autorkou zvolená kombinace mi připadá vážně super, představte si větu - Měla svou hůlku připravenou nebezpečně nízko u pasu. Úplně mi jde mráz po zádech, magie a kombinace divokého západu, s mechanickými potvorami, srdíčko plesá nadšením.

Co se celkového nápadu na příběh týče, víceméně jde o předvídatelný děj, několik silných momentů má, poukazuje na to, že by si člověk měl dobře vybírat ty, kterým bude věřit, a že nic není jen černobílé. Najdete zde ztrátu, přátelství, lásku a pak zase ztrátu. Emotivnost příběhu nechybí.

Celkem jsem byl překvapen, kolik násilí a smrti se v knize objevilo, na to, že je určena mladším čtenářům. Souhlasím, že smrt je součástí života, ale možná bych si systematické vyvražďování nechal pro jinou cílovou skupinu. Jinak se Věčná noc četla moc hezky, a na to, že byly hlavními postavami děti, tak mi dokonce ani moc nelezly na nervy...

Kniha na první pohled rozhodně zaujme nádhernou obálkou, jedná se o jeden z případů, kdy je dobře, pokud čtenáři dají právě na vizuální stránku, nebudou litovat. Co mi chybělo, byla mapa, v poslední době jsem si mapy v knihách poměrně oblíbil, a věřím, že by se sem rozhodně hodila. Jinak se příběh četl velice dobře, akce nastupuje hned od začátku, kapitoly jsou dělená tak, aby čtenáře udržely v napětí, a příhodně zvolená velikost textu by neměla odradit ani spíše "prázdninové" čitatele.

Pokud hledáte knihu protkanou magií, plnou soubojů, kdy se jedna malá holka neváhá postavit nepřízni osudu, pak je Věčná noc ideální volbou. Už teď se nemohu dočkat pokračování! Jo, a říkal jsem vám, že má kniha dokonalou obálku?


Název: Věčná noc
Originální název: Evernight
Autor: Ross MacKenzie
Překlad: Vojtěch Ettler
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2021
Počet stran: 296
ISBN/EAN: 978-80-2535-37-9