Velikonoce na zámku?

19.05.2022

Velikonoce na zámku?
(Ne! Raději zvířátka!)

 Jsou dny, kdy si říkáte - chtělo by to výlet -, a vyrazíte a jsou dny, kdy vše nejdříve řádně naplánujete. Nicméně si při plánování dejte pozor, abyste nedopadli jako my...

Samé zmatky...

Byly Velikonoce a my se rozhodli zajet se podívat na nějaký pěkný zámeček a k tomu mrknout na velikonoční trhy někam jinam než do přecpané Prahy. Dáša našla perlu vrcholného baroka v Čechách Zámek Liblice, který není od našeho hlavního města příliš daleko, a jako plus se tam zrovna měly také pořádat trhy! Naplánovali jsme to tedy tak, abychom to stihli na prohlídku a pak se mrkli, co tam budou mít hezkého. Ano. Naplánovali... Jen si ani jeden z nás nevšiml, že jsme to naplánovali podle zimní sezóny, kdy je čas prohlídek úplně jiný. Takže, jak už asi tušíte, prohlídka nebyla a světe div se, nebyly ani trhy. Ten den nám moc dobře nezačal.

Nakonec jsme si ale řekli, že si to nenecháme zkazit, prošli jsme si krásnou zámeckou zahradu a přilehlé slatiny a rozhodli jsme se zajet do nedalekého Mělníka, kde se na tamním zámku měly také velikonoční trhy pořádat. No, nebudu vás napínat, město Mělník se asi muselo splést, když inzerovalo velikonoční trhy a zatím návštěvníkům představilo na nádvoří nádherného zámku několik kolotočářských stánků, které bych jejich nabídku zařadil na konec devadesátých let. Navíc ty klobásy vystavené horku a sluníčku musely být naprosto vynikající. Chvíli jsem měl vážně strach, aby nevyskočily a nezačaly nás honit...






Znám křišťálovou studánku,
kde nejhlubší je les,
tam roste tmavé kapradí
a vůkol rudý vřes.

Tam ptáci, laně chodí pít
pod javorový kmen,
ti ptáci za dne bílého,
ty laně v noci jen.

Když usnou lesy hluboké
a kolem ticho jest,
tu nebesa i studánka
jsou plny zlatých hvězd.


Josef Václav Sládek



Zlatá tečka na závěr

Měli jsme za sebou dva zámky a zatím tedy nic moc. Abychom to vyvážili, napadlo nás zajít si alespoň na nějaký dobrý oběd a kouknout do hlubin internetu kam a na co. A světě div se, díky mapy za to, kam jste nás dovedly.

Na oběd jsme nakonec nešli, protože jen jsme otevřeli aplikaci map, vyskočil na nás blízký Zoopark Zelčín. A co může být lepší než zvířátka? Ano! Nic! Kola našeho autíčka tak směřovala na jistotu. Tentokrát už vše dopadlo dobře.

Zoopark Zelčín je kontaktní zoopark se zaměřením na domácí hospodářská zvířata, svou rozlohou největší svého druhu v Čechách. Skutečně se zde můžete vypravit přímo do víru roztomilosti mezi kozičky, poníky, slepice, krocany ovečky apod. Příjemná atmosféra na vás dýchne už od pokladny, jsou tu všichni moc příjemní a koupit si můžete i lisovanou kukuřici, pokud chcete zvířátka něčím nakrmit. Určitě doporučujeme přečíst si návštěvní řád, ne vše je dovoleno a ne vším zvířátka potěšíte.

Zvířátka, kam se podíváš

My jsme si koupili rovnou i komentovanou prohlídku s krmením, když už jsme tam byli, a stálo to za to. Kromě všemožných hospodářských zvířat jsme se totiž mohli z blízka podívat také na klokany, kteří ve vaku skrývali své mladé, a nakrmili jsme i emu hnědé. Věřte nebo ne, když si tento majestátní pták sezobává mlsky z dlaně, tak to vůbec nebolí! Nejbožejší je podle nás bílá lama s modrýma očima, ta vypadá tak nádherně ošklivě, že by zajisté zapadla i do naší rodiny!

Co se jídla týče, byli jsme tam v dubnu a Hostinec u Bedřicha, vedle Zooparku, by měl mít otevřeno pouze přes sezónu, nicméně Google hodnocení tam jsou nejnovější zhruba před rokem, tak nemůžeme s jistotou říct, jestli otevřeno mít budou, či ne. Nicméně hned u vstupu do parku je jídelní okénko, kde dostanete rychlovky, jako je párek v rohlíku, smažák apod. Navíc přímo v parku je stánek s pizzou. Hlady neumřete. ;) Takže pokud váháte, kam se jet v nejbližší době podívat, určitě vyrazte za zvířátky, nebudete litovat. My se tam ještě určitě vrátíme.