Velká kniha drobné havěti - Yuval Zommer

06.09.2018

Jsem brouk, James Brouk!

Jak již název napovídá, seznámíme se v této krásné knížce se všemožnými hmyzáky, ať už mají nohou šest, osm, nebo dokonce sto! Na více jak šedesáti stranách potkáme mnoho různých fujtajblíků, nádherně zbarvených motýlů, chlupatých pavouků... a pozor! Některé z těchto prťavých potvůrek dokáží být i nebezpečné! Většinou ale jen když jim chce někdo ublížit. Proto koukejte, ale nesahejte! 😉

Když se řekne malá havěť, mnozí si řeknou - fůj, broucííí! Ne všechna drobotina v knize patří do říše hmyzu. Uvidíme žížaly, pavouky a také - ty, již si na zádech nosí svůj domeček - hlemýždě.

Knížka nás seznámí s anatomií těchto prťousů, přesně nám řekne, kdo se jak rodí, kolik kdo má nohou, očí, křídel a zubůůůů, teda kusadel vlastně. Zjistíme, který z nich bydlí na zemi, na stromech, ve vodě. Dozvíme se, k čemu slouží taková pavoučí síť, která je vlastně mistrovské dílo.

Sama o sobě je tato publikace vážně krásně ilustrovaná, nečekejte detailní kresby nebo fotografie, nejedná se o encyklopedii, ale o knížku určenou převážně pro děti, proto zde mají broučci očička a usmívají se. Knížka vlastně nikoho nenaučí rozmanité druhy hmyzu a bezobratlých, ale to také není její účel. Jediné, o co ji jde, je nahlédnutí do tohoto roztomilého miniaturního světa.

Aby kniha čtenáře zaujala, nepřináší pouze veliké množství zajímavostí, ale je i interaktivní, a tím čtenáře připoutá ke svým stránkám. Budete zkoumat obrázek od obrázku a hledat skryté mouchy a jiné menší nebo větší kamarády.

I když nejsme už cílová skupina pro takovou knížku, musíme přiznat, že jsme si ji opravdu užili! S přítelkyní jsme se rozplývali nad roztomilostí některých broučků a nebo se ušklíbali nad "odporností" chlupatých, nohatých a okatých pavouků.

Knihu můžeme rozhodně doporučit všem malým ale upřímně i všem velkým čtenářům, protože i když se s touto říší střetáváme den co den, většina z nás ji vůbec neregistruje, alespoň ne do doby, než mu vosa dá žihadlo třeba do sedací partie, přesto je to říše obrovská a moc, moc zajímavá! Navíc nám bude připomenuto, že bez hmyzí říše to vlastně vůbec nejde!

Název: Velká kniha drobné havěti
Originální název: Big Book of Bugs
Autor: Yuval Zommer
Překlad: Tomáš Kapic
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 64
ISBN/EAN: 978-80-7529-217-9