Vesmír rozhodl jinak - Theresa Black

04.10.2022

Láska napříč vesmíry

Rivu už nic na světě netěší, nemá ani rodinu, ani nikoho jiného, komu by na ní záleželo, nejraději by se tak nechala unášet na vodní hladině, až by její tělo pomalu začalo klesat, tímto způsobem by její existence skončila. Ale ukáže se, že osud má s ní jiné plány...

Dívčiny úmysly jsou přerušeny Axarem, vědcem z alternativního vesmíru, který se vydal hledat svou manželku Atheu, jež je dvojnicí Rivy a která utekla do Rivina vesmíru. Axar Rivě vysvětlí, že v jejich světě má každá osoba svou spřízněnou duši, s níž jí pojí silné pouto, kterého s nikým jiným nelze dosáhnout. A jelikož je Riva navlas podobná Athee, táhlo to Axara k ní. Jeho matematické výpočty se totiž nikdy nemýlí. Nebo ano?

Díky modernímu technologickému zařízení, které nese označení Kosmotrop, se Axar dostal do Rivina světa. V Institutu, laboratoři dohlížející na ostatní dimenze, prováděl nejrůznější experimenty. Cestování mezi vesmíry však s sebou nese jistá rizika, zkrátka nic menšího než vyvolání naprostého chaosu a zkázy dimenzí.

Dokáží Riva s Axarem nalézt své pravé spřízněné duše včas, než se věci ještě více zkomplikují? A co udělají se vzájemným poutem, jež ne a ne slábnout. Porušení pravidel by byla obrovská nezodpovědnost, avšak pro kousek sobeckého štěstí jsou lidé schopni čehokoliv.


"Co ve tvým světě děláte jen pro zábavu?" Vážně mě to zajímalo. Krátce se na mě podíval a pak své oči opět nasměroval k tanečníkům. "Nic se nedělá jen pro zábavu. Počítám, protože mě to baví, ale hlavně je to moje práce. Baví mě objevovat nové světy, snažit se jim porozumět, navrhovat stroje... to ano. Ale spíš to považuji za prospěšné. K čemu ti bude to, že si zatančíš? Komu to pomůže?" Váhala jsem, zda odpovídat. Nevěřila jsem, že by to pochopil.


Theresa Black je novou nadějnou autorkou, jež ve své prvotině Vesmír rozhodl jinak ukázala, že se nebojí brázdit vody mnohovesmíru. V knize propojila prvky sci-fi a romantiky, přičemž vše čtenáři naservírovala tak, že v něm příběh Rivy a Axara bude po dočtení ještě chvilku rezonovat.

Svět, v němž žije Riva je v mnohém podobný tomu našemu, akorát tam počítají čas na měsíce, takže Rivě je 253 měsíců (21 let). Ve světě, odkud pochází Axar, se veškerá činnost provádí nikoliv pro radost, nýbrž je na vše nahlíženo z hlediska užitečnosti. Axarův svět je založen na pragmatismu, ze začátku sám Axar se svými matematickými výpočty působí trochu jako robot. Riva je zas tvrdohlavá a impulzivní, ráda má nad věcmi kontrolu a o existenci spřízněných duší dost pochybuje. Ale co může ztratit? Naopak může nalézt svého životního partnera, utopit se může přece kdykoliv.

Autorka má vše moc pěkně promyšlené, a i kdybyste sci-fi příliš neholdovali, zde se nemusíte vůbec bát. Text je srozumitelný, vyprávěn z pohledu Rivy, žádné velké složitosti se nekonají, současně ale není zápletka úplně banální, čtenář se dočká i pár zvratů a s velikou netrpělivostí očekává, jak bude příběh zakončen.

Moc se mi líbilo podmořské metro, kdy se z okýnka můžete dívat přímo do oka vorvaně, tento způsob přepravy bych brala i u nás. Oba popsané světy měly své vlastní zvláštnosti a zákonitosti, pokaždé překvapilo něco jiného. V kapitole, kdy Riva s Axarem dorazí na tzv. ostrov sebevrahů, až mrazí, s jakým klidem se bere, že chce někdo dobrovolně ukončit svůj život.

Závěr jsem si musela přečíst dvakrát, přiznávám, že při prvním čtení jsem se trochu ztratila a nevěděla, která bije, ale poté jsem se už našla a vše do sebe zapadlo. Škoda jen, že nebylo epilogu věnováno více prostoru. Romantika je zde stěžejní a nad sci-fi jednoznačně převažuje. Vesmír rozhodl jinak velmi mile překvapil a rozhodně budu autorčinu tvorbu do budoucna sledovat.  


Název: Vesmír rozhodl jinak
Autor: Theresa Black
Nakladatelství: Canc
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 218
ISBN: 978-80-88488-00-2  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Canc.