Víš, kde bydlí zvířata? - Peter Wohlleben

08.05.2020

Výprava do tajemného světa zvířat

Přestože se tu a tam ještě objeví mrazíky, je už prakticky nejvyšší čas vyrazit do přírody, objevovat krásu krajiny a domovy zvířátek na polích, loukách a v lesích. Rozhodně je však třeba mít na paměti, že většina tvorečků si nepřeje být rušena, a tak se doporučuje jejich pozorování z patřičné vzdálenosti. K průzkumu všeho možného zájemcům, ať už z řad dospělých, nebo dětí, pro které je určena primárně, zaručeně poslouží kniha z produkce nakladatelství Kazda - Víš, kde bydlí zvířata?

Publikace se snaží přesvědčit každého, kdo hledá skutečně zajímavé tvory, že nemusí chodit nikam daleko, i obyčejní hmyzáčci na zahradě mají své kouzlo a jimi to v okolí zaručeně nekončí. Samotný život mravenců je neskutečně zajímavý. Věděli jste například, že jsou zodpovědní za šíření semen pomněnek? To i díky nim může být na zahradě krásně modro.

Německý autor knihy ale rozhodně nezůstává jen na zahradě. Vydává se po stopách zvířat a soustředí se především na jejich obydlí a styl života. Nutno podotknout, že rozhodně má co říct. Na stránkách však čtenáři nenarazí pouze na zvířátka z našich luhů a hájů, ale blíže se seznámí i s poněkud exotičtějšími exempláři.

Ne všechna zvířata milují rodinný život. Potomkům hmyzu se líbí školky bez dospělých. Tuleni jsou sice společenští, ale udržují si odstup. Vlci mají rádi přesně to, co my: všichni zůstávají pohromadě, rádi se mazlí a po celý život si navzájem pomáhají.

Kniha přináší nejen poznatky o zvířátkách jako takových, nabízí i doporučení, jak se v přírodě chovat, na co si dát pozor a co naopak můžete bez obav vyzkoušet. Spisovatel píše poutavě, a tak se ani malí průzkumníci nebudou nudit a dozví se celou řadu faktů, o kterých dozajista neměli ani tušení. Téměř na každé stránce je k nalezení box Vyzkoušejte si, čímž se kniha stává velice příjemně interaktivní.

Celou dobu provází čtenáře roztomilé a veselé ilustrace a skutečně krásné fotografie. Každá kapitola se věnuje něčemu jinému, od řeči zvířat, přes jejich nevšední vlastnosti až po jejich bobky a bobečky. Kniha je prosycena zajímavostmi v takové míře, že jsem si nejednou řekl: Vážně?. Vesměs nemám co vytknout, občas jsem přeci jen narazil na některé faktografické chybky, nad kterými by se dalo polemizovat, ale vzhledem k tomu, že se jedná o čtení především pro děti, myslím, že knížka splňuje všechny potřebné náležitosti.

A co vy? Vy už víte, jak se chovat v přírodě?


Název: Víš, kde bydlí zvířata? - Poznáváme život na loukách a v lesích
Originální název: Weißt du, wo die Tiere wohnen? Eine Entdeckungsreise durch Wiese und Wald
Autor: Peter Wohlleben
Ilustrace: Stefanie Reich
Překlad: Magdalena Havlová
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 128
ISBN/EAN: 978-80-88316-42-8   


Za knihu mnohokrát děkujeme Nakladatelství Kazda.