Vlci se vrátili do Česka. Stáda koz a ovcí ohlídají pastevečtí psi

12.10.2023

Do české krajiny se vrátili vlci. Což by mohla být dobrá zpráva pro přírodu, ale farmáři už z toho takovou radost nemají. Bojí se totiž o svoje stáda. Řešení to ale má: Pomáhají jim pastevečtí psi, jejichž využití přibližuje filmař a fotograf přírody Prokop Pithart.

Jedním z farmářů, který si pastevecké psy kvůli ochraně před vlky pořídil, je František Groessl z Českého svazu ochránců přírody Libosváry. Pořídil si dva šarplaněnské pastevecké psy a jednoho slovenského čuvače. "Za kopcem snědli vlci dvě telata, takže vlky už tu máme za humny. Hned, jak se objevili, jsme proto zakročili, aby se k našim zvířatům vůbec nedostali," vysvětluje.

"Pastevečtí psi jsou ještě v kombinaci s elektrickým ohradníkem rozhodně nejúčinnějším opatřením proti útokům vlků," dodává Groessl v novém díle série Na dosah, kterou pro českou Toyotu natáčí a moderuje Prokop Pithart.

Jak naučit psa, aby hlídal

Nakládáme tato mohutná plemena na korbu Toyoty Hilux, která se opět ukazuje jako perfektní pracant vhodný i na farmu, a vyrážíme na pastvinu za stádem koz. Na Groesslově farmě se však pasou také ovce, jaci a koně.

Psi jsou sice svou povahou pastevečtí, přesto je třeba je nejprve naučit, že mají stádo hlídat. "Nejdůležitější je, aby pes se stádem vyrostl. Proto s námi ani jako malí netrávili čas v obýváku, ale vždy byli v menší ohradě nebo ve stáji se zvířaty, které potom mají hlídat," říká František Groessl. Díky tomu pak pes považuje ostatní zvířata za svoji rodinu.

Nebezpečí běží vstříc

"Všichni si myslí, že psi tomu stádu šéfují, ale není to pravda. Ti psi jsou na nejnižším žebříčku hierarchie daného stáda. Když potom přijde nebezpečí, ovce a kozy utíkají od nebezpečí pryč, zatímco psi mu běží vstříc," popisuje farmář a ochránce přírody, jak celé soužití vlastně funguje.

Rizikem jsou v očích psů nejen predátoři jako právě vlci, ale třeba i cizí lidé a cizí psi. Proto pokud byste někdy procházeli kolem pastvin, kde stádo hlídají pastevečtí psi, mějte svého psa vždy na vodítku, případně se takovým místům raději vyhněte.

"Je pravda, že s pořízením psů přibyla Františkovi a jeho rodině spousta práce navíc, ale já jsem rád, že to funguje a že v naší krajině tak mohou vedle sebe žít jak vlci, tak volně se pasoucí stáda koz nebo ovcí, na které díky psům vlci nezaútočí," shrnuje Prokop Pithart.


Fotografie: PR Toyota ČR