Vůbec nic - Hanif Kureishi

16.07.2018

Život zachycený okem režiséra 

Kratičká novela o starém muži, jenž je upoután na vozík, jeho mladší indické manželce, jež se o něj stará, a rodinném příteli, který je v jejich bytě velmi častým hostem. Trojici svazují nitky, ty se vzájemně protínají a zamotávají a hrají si s jejich životy. Jak se vymotat z labyrintu zvaný život. To vše je zasazeno do londýnských kulis.

Manželství Walda a Zee má dvacetiletého trvání. Mezi partnery je věkový rozdíl dvaadvacet let. Waldo kdysi býval uznávaným filmovým režisérem, nyní je mrzákem, který bez cizí pomoci nemůže opustit svůj byt. Zee se o něj jako správná manželka stará, ale s takovým životem se nechce smířit. Nesnaží se ani skrývat nadšení z návštěv rodinného přítele Eddieho. Waldo je sice starý a nemocný, ale rozhodně není hloupý a sténavé zvuky z vedlejšího pokoje jsou dosti usvědčující. Waldo se rozhodne pracovat na svém posledním filmu, který vyvrcholí velkým odhalením.

Nakladatelství Slovart se rozhodlo vydat novelu od pakistánsko-britského autora. Hanif Kureishi debutoval dílem Budha z předměstí (Whitbreadova cena za románovou prvotinu) a je rovněž autorem filmových scénářů např. Le Week-End, Sammy a Rosie to dělají a Moje krásná prádelnička (nominace na Oscara za nejlepší filmový scénář). Nejnovějším počinem je kniha Vůbec nic vyprávějící o bezmoci stáří, lidské schopnosti klamat, manželských hodnotách, a především o intimitě a sexualitě. Kureishi do vyprávění vtiskl scénáristické prvky a vy máte tak pocit, že vše před vámi vyvstává na filmovém plátně.

Pokud pro vás v knihách představují sexuální pasáže překážku, pak doporučuji dílo spíše pro ty otrlejší. Neočekávejte žádné lyrizující popisy a lehké náznaky. Vše je řečeno natvrdo (a to kolikrát doslova), popisy jsou obscénní, černý humor dýchá z každé stránky a nechybí ani hojné množství vulgarismů.

Nemám právo být hulvát; mladý jsem byl v šedesátkách. Sedmdesátky byly ještě divočejší a nejspíš i zkaženější. V těch bláhových letech, kdy byly zakázané zákazy, kdy šlo všechno a my jsme věřili, že orgasmus je všelék, jsem si prožil víc než dobré časy, v komunně v Kalifornii s motorkami a spolubydlícími lesbičkami, jež se dělili o lásku. Ty magické šoustačky, kdy vše ostatní šlo stranou.

Charaktery jednotlivých postav se nám postupně odkrývají i s jejich minulostí. Zjišťujeme, že protagonisté nejsou zas takovými svatoušky, za jaké jsme je mohli pokládat ze začátku. Upřímnost a zvrácenost, naivita a realita, přátelství a nepřátelství, pravda a lež. Materiál pro film máme, zápletka je v plném proudu a jak to vše skončí, to už si budete muset přečíst sami.

Není to jedna z těch knih, od které byste se nemohli odtrhnout, ale něco do sebe přeci jen má. Kureishi dokáže psát chytlavě a zajímavě, nad jeho slovy je třeba se pozastavit a zamyslet. Dvacet kapitolek na sto dvaceti šesti stránkách uteče velmi rychle. Je pravda, že Vůbec nic, ve mně po dočtení zanechalo jakési prázdno, užila jsem si to, ale nemám potřebu se ke knize brzy vracet a číst znovu. Tím vás samozřejmě nechci odradit, jen poukazuji, že je to čtivo pro specifické čtenáře. Vyvarujte se však předčasnému odsouzení a zkuste knize dát šanci. Nebyl to ztracený čas a jsem moc ráda, že jsem mohla zabrousit do trochu odlišnějších, kontroverznějších vod.

Název: Vůbec nic
Originální název: The Nothing
Autor: Hanif Kureishi
Překlad: Runka Žaludová
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 168
ISBN/EAN: 978-80-7529-558-3

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart.