Vyvolená - Marjorie Liu, Sana Takeda

08.04.2022

Když nemůžete věřit ani sami sobě...

Když na svět pohlédne prastarý Bůh, propukne obecné šílenství, projevující se masakry, kanibalismem a potoky krve dřívějších přátel. Nastala válka, válka mezi arkaniky a lidmi. Kdo vyhraje? Trhlina nad městem Pontuse je sice zavřená, ale na jak dlouho? Budou to nakonec Starší bohové, kdo se bude smát jako poslední?

Maika Půlvlčice je na výpravě za záchranou malé kitsunae Kippo a cestou objevuje fragmenty své minulosti, která je zamotaná jako sluchátka právě vytažená z kapsy. Tajemný Doktor, stojící v pozadí, je Maice bližší, než by ona sama chtěla, a přestože může být nevědomost sladká, v tomto případě je na obtíž a hlad je tak velký...

V malé Kippo se probouzí její arkanický dar a Soumračný a Jitřní dvůr uzavírají nečekané spojenectví. Spojenectví, které může na první pohled vypadat dost jednostranně, ale nezapomínejme, překvapení se může ukrývat v každém z nás. Jak se dá někomu věřit ve světe, kde tajnosti, pletichy a touha pomoci ovládají snad úplně každého?

Hra o moc pokračuje, z přátel se stávají nepřátelé a dobro je velice snadné zaměnit za zlo.


Když se dva lidé stanou v srdci jedním, odolají i síle železa. Když se dva lidé stanou ve svém srdci spojenci, jejich slib je silnější než básně. Má-li být mír ve světě, musí být mír mezi srdci.


V nejnovějším čtvrtém díle dostanou čtenáři o malinko méně akce, ale zase se o mnoho více dozví, svět se odhaluje a možná by se dalo i říct, že se v tom dá lépe orientovat. Ona pomyslná hradba tajemství se pomalu záměrně rozplývá.

Čtvrtý díl Netvory pojmenovaný Vyvolená není možné číst bez znalostí předešlých knih, respektive je, ale pak vám nic nebude dávat smysl a budete ztraceni asi jako Alenka v noře. Ostatně také jsem si po přečtení několika stran raději dal repete minulého dílu, abych si události oživil. Vězte však, že pokud se rozhodnete pustit se do Netvory od začátku, odměnou vám bude skvělý příběh plný zvratů, přátelství, zrady a bolesti.

Ale to není vše, to, čím kromě příběhu tato série vyniká, je samozřejmě kresba, jde o kombinaci art deco beauty a steam punku, což je spojení tak dokonalé, že se nelze ani divit, že Netvora sbírá jedno ocenění za druhým. Jmenovitě jde například o Hugo Award, Ceny Willa Eisnera nebo o British Fantasy Award.


Musíš se dát dohromady, Zinne. Čekají nás ještě větší sračky. Jestli to máme ustát, budeme potřebovat jeden druhého.


Příběh to je skutečně hodně temný, plný násilí a neštítí se vůbec ničeho, což v době, kdy je i kolem nás mnoho násilí, nemusí vyznít jako úplně ideální čtení. Takže pokud někdo stojí o motýlky a hopsající zajíčky, bude muset sáhnou po jiné literatuře... i když, malý, bílý, chundelatý pejsek z tohoto dílu byl jednou z nejroztomilejších věcí, jaké jsem v poslední době viděl, a upřímně jsem do poslední strany čekal, kdy se změní na něco krvežíznivého... Dočkal jsem se?

Komiksů vychází opravdu velké množství, podle mě se Netvora řadí mezi ty nejlepší, přestože je hlavní myšlenka celkem jednoduchá, je rozvinuta do tolika linek, že prostě nestíhá čtenáře nudit. Jde o dokonalou souhru nádherně provedených ilustrací a plynule jdoucího příběhu. Asi nemám nic, co bych mohl sérii vytknout. Pusťte se do světa Maiky Půlvlčice, nebudete litovat.


Název: Vyvolená
Série: Netvora 4.
Originální název: The Chosen
Autor: Marjorie Liu
Ilustrátor: Sana Takeda
Překlad: Filip Škába
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2021
Počet stran: 176
ISBN/EAN: 978-80-7449-893-0


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství CREW.