Vzácný druh - Erik Hofstatter

13.05.2022

Kdo bude křičet naposled?

Pokud byste ve slovníku narazili na problematiku nezdravých sexuálních vztahů, patrně by se hned v úvodu skvěl Aurelův obličej. Na tomhle chlapovi, ke všemu trpícímu náměsíčností, není snad vůbec nic normálního, snad jen kromě rodiny, se kterou žije.

Zora byla svobodná matka žijící se svou dcerou Livií. Na doporučení kamarádky se Zora rozhodne svěřit osud sebe i své dcery do rukou seznamky a doufá, že nenarazí na nějakého "úchyláka", kterých jsou takové weby plné. Záhy poznává Aurela Schwartze, tajemného muže s jiskrou v oku a tajemstvím pod pytlíkem, ale to bych předbíhal. Slovo dá slovo, přeskočí pomyslná jiskra a voilá, seznamte se s manželi Schwartzovými.

Až sem by to možná bylo v pořádku, Aurel svou novou rodinu očividně miluje a zajímá se o ni. A jeho náměsíčnost? Tím přece trpí mnoho lidí, na tom není nic zvláštního... Zora je šťastná, narazila na muže pro život, a to je dnes vzácné! Ano, Aurel je vzácný, a nejen to... Aurel je Vzácný druh!

Krátká hororová novelka své čtenáře zajisté přiláká již velice povedenou obálkou a pochmurnými ilustracemi uvnitř. Vzácný druh Erika Hofstattera z edice Zrnka temnoty není jen o vizuální stránce. Čtenáři je představována na první pohled úplně normální rodinka, přičemž s odhalováním různých, děsuplných tajemství se příběh stává bizarnější než představa, že Zemi napadnou kytky.

Styl psaní je návykový a na tak malém prostoru bylo snad úplně všechno, co si čtenář od brakové literatury může přát. Zatímco první půlka této mini horor story pomalu pozvolna plyne, nenápadné nuance naznačují, že závěr bude masakrózní s odhalením hodným Dolly Buster. Stále mě překvapuje, že někteří čtenáři mohou u podobně laděných textů zdůrazňovat nelogičnost a vykřikovat, že oni by se chovali jinak. S tímhle přístupem by asi nikdy nevznikl žádný horor, Vřískotem počínaje a já nevím čím konče.

Vzácný druh mi dal vše, co jsem čekal a co jsem potřeboval od textu kratšího než 100 stran. Je zde zcela patrná autorova záliba v béčkových hororech. Určitě by knížečce prospělo několik stránek navíc, kde by vše bylo trošku více rozvedeno. Na druhou stranu, co já vím, klidně by to mohlo příběhu také uškodit.

V knize nechybí vulgarity a dokonale perverzní zvrácenost, sakra by mě zajímalo, jak to v té tělocvičně vlastně dělal... Pokud pro vás slůvko horor neznamená pouze duchy a tajemné domy, ale jste schopni ho akceptovat i pro pohled do zvrácené a temné lidské duše, a pokud jste tak jako já alespoň trochu úchyl, budete s Hofstatterovou knihou spokojeni.


Název: Vzácný druh
Edice: Zrnka temnoty 2.
Autor: Erik Hofstatter
Překlad: Martin Štefko
Nakladatelství: Golden Dog
Obálka: Michal Březina
Ilustrace: Jack Larson

Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 92
ISBN/EAN: 978-80-88067-47-4