Zákulisí Panství Downton - Podrobný průvodce 1. - 4. sérií - Emma Rowley

03.05.2017

Zavítejte na anglické venkovské sídlo edwardiánské éry

Poté co jsem nedávno viděla všech šest sérií britského seriálu Panství Downton, který se začal na obrazovkách vysílat od roku 2010, jsem se začala shánět po doprovodných publikacích. Všehovšudy jsem našla dva tituly. Nakladatelství Slovart vydalo v roce 2015 knihu Panství Downton a letos vyšel titul, jenž nese název Zákulisí Panství Downton a právě na tuto druhou (novější) publikaci se podíváme detailněji.

Pro mnoho fanoušků seriálu je zámek Highclere panstvím Downton. Jakmile začne úvodní titulková sekvence a obrovské dveře se otevřou dokořán, aby odhalily anglické šlechtické sídlo v celé jeho kráse, okamžitě jsme uvrženi do světa rodiny Crawleyových. (s. 36)

Čím si nás seriál tak získal? Odpověď je jednoduchá... Prostě si na nic nehraje a nemodernizuje. Navíc lidé jsou odedávna zvědaví na způsob života bohatých lidí, proč se tedy nepodívat, jak si žila šlechta na počátku 20. století. Děj se odehrává pár let před vypuknutím první světové války (začátek je zasazen do roku 1912) a zaměřuje se na rodinu Crawleyových sídlících na Panství, kde hlavu rodiny představuje Robert, hrabě z Granthamu, se svojí ženou Corou. Výborně zachycuje danou dobu po všech stránkách (styl oblékání, pokrmy, zvyklosti...). Vztahy, které mezi postavami můžeme sledovat, se vyvíjejí pomaloučku polehoučku tak, jak se patřilo, a toto ztvárnění romantiky, kdy se na nic nespěchá, diváci přímo hltají. S knihou Zákulisí Panství Downton budete seriál zbožňovat ještě více, poté co nahlédnete pod pokličku toho, jak vše vznikalo, jaké byly přípravy a kolik úsilí bylo vynaloženo, nestačíte se udivovat. Vydejte se na průzkum 1. - 4. sérií.

Kniha začíná předmluvou, kterou si vzal na starost Gareth Neame - jeden z výkonných producentů seriálu. V předmluvě se dozvíme, jak a čím natáčení této rodinné ságy začalo, co bylo největší inspirací a jaké byly první překážky a pochybnosti.

Dále je kniha rozdělena na jednotlivé kapitoly - Pozadí scénářů, V zákulisí, Práce s rekvizitami, Tajemství šatníků, Ze zákulisí vizážistů a kadeřníkůZákulisní informace, Odkaz Panství Downton a vše je zakončeno soupisem hereckého obsazení čtvrté řady a štábu, jenž tuto řadu tvořil.

Dozvíme se, jak to bylo se vznikem charakterů postav. Kde všude se natáčelo - co bylo natočeno v lokacích a co ve studiu. Kolik práce stálo za tvorbou dobového oblečení a účesů nebo do jaké míry bylo zapotřebí konzultace s historickým poradcem a mnohem více.

Jen na pouhé dvě epizody čtvrté řady seriálu bylo celkem zapotřebí 44 večerních šatů. (s. 188)

Publikaci můžeme vzít do ruky a jen tak v ní listovat a kochat se, jelikož je bohatě doprovázena barevnými fotografiemi, které jsou na každé straně či dvojstraně. Kniha je přehledně strukturovaná. V každé kapitole jsou menší podkapitoly, popisky obrázků a citáty herců a lidí z týmu, které vypichují zajímavé momenty.

Kniha nese podnázev Podrobný průvodce 1. - 4. sérií, tudíž by ji neměl číst někdo, kdo jako poslední viděl například druhou sérii. V úvodu je hned několik spoilerů, takže pokud si nechcete zkazit zážitek, tak by bylo lepší vidět nejprve všechny díly.

Zákulisí Panství Downton nám poodkrylo náročnost natáčení historického dramatu. Pro mě byla tato kniha poučná a rozhodně zajímavá. Nad mnoha věcmi jsem se udivovala a obdivovala veškeré úsilí všech, kteří se podíleli na vzniku populárního britského seriálu. Kniha na mnoha místech zabíhá do detailů, to mi ale vůbec nevadilo, ba přímo naopak. Odkrývá nám hodně z historie tehdejší doby, což beru jako obrovské plus. Pro skalní fanoušky je nutností knihu mít. Díky ní jsem měla tu možnost vrátit se zpět na Downton a jeho rozsáhlé pozemky, obléci si spolu s rodinou noblesní šaty, usednout k famózní večeři, kterou připravilo služebnictvo pod schodištěm. Prostě a jednoduše, kdykoli se budu chtít cítit jako princezna, vezmu do ruky tuto knihu.


Název: Zákulisí Panství Downton: Podrobný průvodce 1. - 4. sérií
Originální název: Behind the Scenes at Downton Abbey: The official Companion to all Four Series
Autor: Emma Rowley
Překlad: Petr Stránský
Nakladatelství: Slovart
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 288
ISBN/EAN: 978-80-7529-228-5

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart.