Žena s červeným zápisníkem - Antoine Laurain

02.12.2016

Knihy a láska - to jde dohromady

Laura Valadierová se ocitla ve špatnou chvíli na špatném místě. Když se v nočních hodinách vracela domů, byla přepadena pouličním zlodějem. Zlodějovi nešlo o nic jiného, než o Lauřinu kabelku a ukrást ji bylo velmi snadné. Bohužel v kabelce byly i klíče od bytu, a tak je Laura nucena přenocovat v hotelovém pokoji. Pokojská druhého dne nalézá Lauru v posteli s vážným úrazem hlavy, který způsobil zloděj, když se s ní přetahoval o kabelku...

Když knihkupec Laurent Letellier jednoho dne nalezne dámskou fialovou kabelku pohozenou na popelnici, nedá mu to a s rozhodnutím, že ji navrátí právoplatné majitelce, která se po ní jistojistě musí shánět, si ji bere domů. Po prozkoumání obsahu kabelky narazí Laurent mimo jiné i na zápisník v červených deskách. Komu by to nedalo a nepodíval by se? Laurent se ponoří do zápisků neznámé ženy a čím více ji začíná skrze zápisník poznávat, tím více se začíná do ní zamilovávat. Podaří se Laurentovi Lauru vypátrat? A jaké by to bylo, kdyby se setkali?

Může člověk cítit nostalgii nad tím, co se nestalo? Nad tím, čeho "litujeme" a když v sekvencích našich životů skutečnost, že jsme se nerozhodli dobře, v nás vyvolá výjimečný pocit, který je tajemný a jemný zároveň? Nostalgie možného? Nostalgie setkání s Laurou. Možné setkání, k němuž ve skutečnost nedošlo.

Sledujeme dvě dějové linie hlavních postav knihy. O Lauře se nejvíc dozvíme skrze zápisky, ale jinak nemáme mnoho příležitostí k tomu, abychom si její charakter více oblíbili. Zato Laurenta si oblíbíte hned, už jen proto, že je knihkupec. Hodně místa dostane také Laurentova rozmazlená dcera Chloé. Kniha je proložena mnoha názvy děl a autorů francouzské literatury, což je velmi zajímavé a máte až chuť si od nich něco dohledat. Na co jsem si však při čtení musela zvyknout, bylo zpracování přímé řeči. Dialogy nejsou graficky znázorněny uvozovkami a to způsobovalo, že jsem se občas v textu ztrácela.

Kniha nadchne romantické duše a snílky a ty, kteří zbožňují Paříž, jelikož se celý příběh odehrává v tomto "městě světel". Děj knihy je snadno předvídatelný a hned od začátku budete tušit, jak to všechno dopadne. Nevadí! Malá knížečka s kouzelnou obálkou nabízí přesně to, čím se prezentuje v anotaci a má očekávání jednoznačně splnila. Žena s červeným zápisníkem není přehnaně přeslazená, a tudíž se stává oddechovou četbou jak pro ženy, tak i pro muže.


Název: Žena s červeným zápisníkem
Originální název: La femme au carnet rouge
Autor: Antoine Laurain
Překlad: Jiří Žák
Nakladatel: XYZ
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Počet stran: 192
Vydání: 1.
ISBN: 978-80-7505-422-7