Zlatá Grai - Kristina Waagnerová

01.07.2022

Úspěch není zadarmo, úspěch vyžaduje oběti

Když se Bastien Demnogonis, syn jorreiského šlechtice, poprvé setkává s Arachné Isarell, vidí dívku prchající před krvežíznivými sarrei. Rychlost a ladné pohyby zaujmou nejen Bastienova otce, ale také čarodějku Erin Aniú, která si z malé holčičky udělá svůj vlastní experiment - pokud se ukáže, že má dívka talent, tak jedině dobře, pokud zemře, nic tím neztratí.

Z Bastiena a Isarell se stanou přísežní sourozenci, kteří bez sebe nedají ani ránu, osud však pro ně má připravené zcela odlišné cesty. Oba absolvují bojovou školu v Ellektrisku, ale zatímco Bastiena čeká dráha jorreiského rytíře, Isarell si za svého mistra zvolí královnu divoženek Ymiru, manželku ellektrisského krále. Její kroky vedou daleko od domova. Chce se dozvědět více o svém původu, o své moci a schopnostech. Isarell je totiž grai, nelidská bytost s magickým nadáním. V jedněch vzbuzuje obdiv, v druhých zas hrůzu, která se pojí s nepřátelstvím a touze po její smrti.

Podaří se oběma zvládnout všechny zkoušky? Kolik jizev to v jejich srdcích zanechá? Do jaké míry může Isarellina přítomnost ovlivnit současné uspořádání světa?


"Jsem nyní tvůj pán a mistr. Neklaď zbytečné otázky. Buď uctivá. Dostaň ze sebe maximum, neulevuj si a nepodváděj. Nezastavíš se, dokud nedovolím. Nenajíš se dokud nedovolím. Nebudeš spát, dokud nedovolím. Oslovilas ducha viatáru, divoženko, energie života a smrti. Budeš nyní tančit pro mne na samém okraji. Naučím tě pouze dva tance. Jeden život bere a druhý navrací. Nikdy nelze zatančit jen jeden, vždy musí být zachována rovnováha."


Debutové dílo Kristininy Waagnerové dokazuje, že fantastika v Česku chytá novou mízu a že by se mohla opět vyšplhat až na vrchol. Zlatá Grai je dechberoucím příběhem o síle sourozenecké lásky a vydobytí si místa ve světě, kde je potřeba prolít nějakou tu krev a kdy na těle i na duši zůstanou hluboké šrámy.

Kniha obsahuje celkem devět kapitol, jejichž délka se různí. Rozhodně by byla škoda nechat se od čtení odradit tloušťkou knihy, věřte mi, že 550 stránek budete mít přečtených skutečně rychle, natolik je příběh strhující a chytlavý. To vám garantuji!

Hned od začátku si lze všimnout pěkně vystavěných vět a jazykové bohatosti. Příběh nikam zbytečně nechvátá, ale ani nestagnuje (přítomnost delších popisů nenudí, naopak dokresluje celek), zkrátka je odvyprávěno vše, co je třeba, čtenář se tak může hlouběji ponořit do světa, který autorka stvořila, zorientovat se v uspořádání dané společnosti a systému (kdo jsou jorrei, sarrei, grai apod.) Pobyt ve světě Zlaté Grai jsem si náležitě užívala a opravdu nerada jsem se s ním po dočtení poslední strany loučila. Naštěstí na mě na poličce už čeká pokračování Dotek viatáru.

Co se týče výtek, je jich opravdu jen pár - jednou z nich je, že v knize není mapa světa, což je za mě obrovská škoda, především u tak rozsáhlé série, také by mohl být na konci jmenný rejstřík (rozdělení postav, ras, hodností apod.), ten by - zejména ze začátku - pomohl čtenáři s orientací, ale oboje jsou věci, které lze prominout, co však může kazit zážitek ze čtení, je častý výskyt nejrůznějších překlepů, vynechaných slov či špatných tvarů.

Pokud jde o samotný příběh, tomu prakticky nemám co vytknout. Autorčin svět je propracovaný, postavy nepůsobí ploše, navíc je dán prostor více protagonistům, takže zde není pouze jednostranný pohled. Nejvíce se kniha věnuje Isarell a Bastienovi, oba jsem si velmi záhy oblíbila a jejich osudy sledovala se zatajeným dechem. I díky tomu, že se děj odehrává v delším časovém horizontu - s hlavními hrdiny se setkáváme, když jsou ještě děti, ale nezůstanou jimi příliš dlouho, ani se nenadějete a sledujete osudy téměř dospělých -, je dobře patrný vývoj postav, jejich psychologických pochodů.

Kdybych měla vyzdvihnout, jaká pasáž se mi líbila nejvíce, byl by to drsný výcvik u divoženek. Tomu byla věnována značná část knihy. Ani s Isarell a ani s Bastienem se nikdo příliš nemazlí, pokud chtějí přežít, musí zesílit, pokud chtějí šplhat po žebříčku nahoru, musí pro to něco obětovat. Dennodenně se potýkají s nebezpečím a intrikami, které je obklopují snad ze všech stran. Mohou si alespoň věřit navzájem... Mohou?

Konkrétně na Zlatou Grai bych mohla pět chválu ještě dlouho, ale uzavřu to tím, že pokud hledáte dobře napsanou fantasy knihu, kde je absence romantické linky - intimita v knize sice přítomna je, ale je pouze, řekněme, účelová -, určitě sáhněte po tomto příběhu.


Název: Zlatá Grai
Série: Zlatá Grai 1.
Autor: Kristina Waagnerová
Nakladatelství: Martin Koleček - E-knihy jedou
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 655
ISBN: 999-00-031-2392-3  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme autorce Kristině Waagnerové.