Znamenitá mrtvola - Augustina Bazterrica

08.10.2022

"Speciální maso" pro skutečné labužníky

Po celém světě propukl chaos, zvířata se stala přenašeči smrtelného viru, a tak nelze jejich maso nadále konzumovat. Řešením je jejich vyhlazení. Čím ale nahradit živočišné produkty? No přece "speciálním masem"!

Průmysl založený na kanibalismu jen vzkvétá, lidské maso je skvělou náhradou, navíc tělu dodá potřebné živiny, alespoň to tvrdí jeden tábor vědců. Po celém světě vznikají chovné stanice, kde jsou drženi jedinci určení k porážce. Mezi běžnými "kusy" se nachází i ty vzácné, jejichž vývoj není na rozdíl od ostatních kusů nijak uměle urychlován.

Mrazírny Krieg se snaží uspokojit poptávku a nabízet jen to nejlepší lidské maso. Na chod dohlíží provozní ředitel Tejo, jenž v minulosti o mnohé přišel a který neustále svádí vnitřní boj, v němž mimo jiné nastiňuje etickou stránku věci. Kdyby nebylo geriatrické centrum, kam musel umístit svého otce s demencí, tak drahé, nejspíš by v mrazírnách nepracoval, avšak takhle dělá práci, která vynáší.


Kolik srdcí bude muset být uloženo do beden, aby se bolest proměnila v něco jiného? Jenže tuší, že bolest je to jediné, co ho ještě drží při životě.
Beze smutku mu nezbývá nic.

Vláda stanovila zákony, podle nichž se musí lidstvo řídit, není tak možné konzumovat kohokoliv, ale pouze ty kusy, které jsou k tomu přímo vybrány. Rovněž je zakázán jakýkoliv románek nebo rovnocenné soužití s chovnými kusy. Za porušení pravidel se daná osoba stane masem na porážku.

Tejo jednoho dne dostane darem chovnou samici nejvyšší kvality. Nejprve s ní nechce mít nic co do činění, a tak se rozhodne, že ji nechá jít, ovšem samice ho neopustí, naopak se mu zcela odevzdá. Jazmín. Tak ji Tejo pojmenuje a začlení do své domácnosti. Ovšem postupně začne balancovat na hranici povoleného a zakázaného. Za jistá rozhodnutí by ho mohl čekat krutý trest. Udat by ho mohl kdokoliv, i jeho vlastní rodina...


"Můj milý cavalere, paní štěstěna se na mě usmála. Před časem jsem zavedl možnost, aby slavní lidé, kteří upadli do neštěstí a utopili své jmění v dluzích, získali šanci nabýt své peníze zpět."
"A jak? Tomu nerozumím."
Urlet znovu upije. Než odpoví, chvíli vyčká.
"Musí v honitbě vydržet týden, tři dny či několik hodin, to záleží na tom, jak moc jsou zadlužení, a pokud je nikdo neuloví a vyjdou z toho dobrodružství živí, garantuji jim, že jejich dluh uhradím v plné výši."
"Jinými slovy jsou ochotni zemřít, protože dluží peníze?"
"Na světě jsou lidé, kteří jsou schopni páchat mnohem ohavnější činy za daleko méně, můj milý cavalere. Jako třeba ulovit si slavnou osobnost a sníst ji."

Znamenitou mrtvolu má na svědomí argentinská spisovatelka Augustina Bazterrica, která se svým kontroverzním dílem sklidila celosvětový úspěch. Kniha se řadí do poličky k dalším dystopickým titulům. Blíže neurčená budoucnost ukazuje scénář, k němuž by klidně mohlo dojít, kdyby lidé neměli jinou možnost, poněvadž touha po přežití zastíní jakékoliv morální dilema.

Titul v poličkách knihkupectví na první pohled šokuje už jen samotnou obálkou. Poté, co se do knihy začtete, budete zcela jistě znechuceni a zároveň fascinováni lidskou brutalitou. Buď vás to odradí, nebo u knihy setrváte až do konce. V tom druhém případě se vám dostane syrový příběh, jenž není nijak ochuzen o všemožné drsné popisy. Varování, konzumace stránek pouze pro silné žaludky!

V knize je moc hezky ukázáno, jak se z lidstva postupně stává stádo ovcí, jak někteří dokáží úplně zdegenerovat, příkladem je třeba obava z nakažení ptačím trusem, přičemž na ochranu chodí lidé venku s roztaženými deštníky. Nová generace dětí nemá ani ponětí, jak chutná vepřové nebo kuřecí, zato si mládež moc ráda hraje hru jménem Znamenitá mrtvola, v rámci které se hádá, jak kdo asi chutná. Je to morbidní a zvrácené a jistým způsobem i naléhavé. Doufejme, že autorčina vize je na míle vzdálená skutečné budoucnosti.

Na dění máme náhled pouze z perspektivy jedné postavy, jednotlivé popisy jsou sice úsečné, ale současně dostatečně vystihující. Pasáže s Jazmín měly jistou dynamiku, přičemž ke konci se dostavila gradace, nakonec nastoupilo finále, které bylo tak rychlé a tak překvapivé, že jsem si chvílemi říkala, zda se skutečně odehrálo to, co se odehrálo.

Při této exkurzi do možné budoucnosti jsem bohužel postrádala jakýkoliv hlubší příběh, víceméně je v knize líčena konzumace lidského masa a jak probíhá jeho zpracování. Dále bych vytkla jisté nelogičnosti, zejména pokud jde o vztah Teja a Cecilie. Počin to rozhodně není špatný, neoznačila bych ho ale ani za nejlepší. Kniha ve mně sice zanechala dojem, domnívám se však, že téma by mohlo být více rozvinuto.

Hledáte-li něco neotřelého a máte-li silný žaludek, pak si troufám tvrdit, že Znamenitá mrtvola uspokojí váš apetit. Dobrou chuť!


Název: Znamenitá mrtvola
Originální název: Cadáver exquisito
Autor: Augustina Bazterrica
Nakladatelství: Fobos
Překlad: Lenka Malinová
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 256
ISBN: 978-80-277-0245-9