Zrádné mlhy - Katherine Arden

29.05.2021

Když uvidíš strašáka, uteč!

Je věčnou otázkou, kdy už lidé konečně pochopí, že v knihách se může ukrývat mnohem více než jen písmenka a případné ilustrace. Může se v nich ukrývat moc anebo také prastaré zlo... Je tak třeba mít knihy v patřičné úctě a mít se na pozoru, a to obzvláště před starými knihami, které před vámi držela v rukou značně šílená žena, jež se jednu takovou snažila ze všech sil zničit.

Olivie Adlerová, Ollie, jedenáctiletá nadmíru inteligentní dívka, která si právě v životě prochází náročným a složitým obdobím po ztrátě milované maminky, ale v žádném případě nedovolí, aby kniha skončila v proudu říčky. Knihy miluje a v jejím životě zaujímají nyní přední postavení. V této knize se nachází příběh, který přece, dle Ollina přesvědčení, musí být fikcí. Když však při cestě ze školního výletu, shodou okolností na farmu oné šílené ženy, padne hustá mlha, Ollie zjišťuje, že pravda je tam někde venku...

Zeď mezi světy je křehká a někdy nestačí jenom utíkat. Dejte pozor na usmívajícího se muže. Jedno přání totiž může zničit mnoho životů.


Když vodní pára stoupá
a usměvavý muž přichází,
musíš se v noci vyhnout zrádným mlhám.
Drž se malých míst.

Zrádné mlhy je prvním dílem hororové dobrodružné série Malá místa, která je určená primárně pro mladší čtenáře. Jedenáctiletá dívka se společně s dvěma spolužáky ocitá v noční můře, konkrétně ve světě za mlhou, a jejich jediným přáním je dostat se zpět domů. Aby se jim to podařilo, musí společně odkrýt temnou minulost místa.


"Dobrá," řekla Ollie, "jestliže jsme zmizeli, můžeme předpokládat, že tohle místo je - někde jinde? Něco jako strašidelná Narnie? Úplně mimo náš svět? A když se zvedne mlha, že jako propadneme dveřmi? Možná strašáci existují částečně v obou světech? Ten řidič něco takového říkal. Že jsou nebezpeční jenom tady a v noci a něco o tom, že jsou částečně ve světě za bílého dne."
I jí to znělo trochu přitažené za vlasy.

Kniha se četla velice dobře, je psaná svižnou formou a je skutečně čtivá. Jedním z důvodů je určitě fakt, aby neodradila své dětské čtenáře. Strach je dávkován postupně, a i přesto si myslím, že nejednomu dítku může způsobit noční můry. Olivie se může z počátku jevit nesympaticky, což je ale vzhledem k tomu, čím si prošla, pochopitelné, další dvě hlavní postavy jsou milé, se srdcem na tom pravém místě.

Za hororově laděným příběhem stojí Oliviina linka, kdy mladá dívka hledá ve velkém zármutku sama sebe, myslí si, že vše dobré ze světa vymizelo a jakákoliv činnost, kromě čtení, postrádá smysl. Ztráta milovaného člověka je pro dítě jeden z nejtěžších okamžiků života, protože děti většinou ještě pořádně netuší, jak se s něčím takovým vyrovnat. Události v knize však Ollie donutí posunout se dál, navázat nová přátelství a možná, pokud to vše přežije, se opět bude moci stát dítětem.

Po jazykové formě mi občas přišlo, že se v knize sem tak vyskytne nějaké "zaškobrtnutí", otázkou zůstává, zda je na vině autorka, překladatelka, či redaktor. Například - Ollie by si asi lámala hlavu, jestli nechodí v kruhu, ale střídali se s Brianem a stromy, které minuli, rozsvěcovali zlatým fixem, který měla Coco v batohu. - I když bych si skutečně rád představil, jak rozsvěcují stromy, domnívám se, že zde mělo být - označovali.

Určitě bych knihu doporučil všem čtenářům zhruba od věku hlavní hrdinky, ale i mně, přestože jsem věkově značně pokročilý (nebudu říkat, že jsem starej :D), příběh bavil a byl jsem napnutý jako struna, jak to vše dopadne. Pevně věřím, že se dočkáme českého překladu i dalších dílů, protože to je skutečně milé a příjemně strašidelné čtení. Ostatně od autorky již dříve vyšla Trilogie zimní noci, která sklízí pozitivní ohlasy. 


Název: Zrádné mlhy
Originální název: Small Places
Série: Malá místa 1.
Autor: Katherine Arden
Překlad: Adéla Tošovská
Nakladatelství: Drobek
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 206
ISBN/EAN: 978-80-7642-945-1


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.