Ztichlý dům - Jenny Blackhurst

03.03.2019

Nevěřte tomu, na co si nevzpomínáte

Susan Websterová žila šťastný život se svým manželem a dvouměsíčním synem Dylanem. Jednoho dne se však všechno změnilo. Susan byla odsouzená za vraždu milovaného dítěte. Vše se zhroutilo. Jedna věc ale nedává smysl. Jak je možné, že si nemůže za nic na světě vzpomenout, co udělala?

Susan si po propuštění z vězení začne říkat Emma Cartwrightová a odstěhuje se na místo, kde ji nikdo nezná, aby zde začala žít nový život. Přijímá realitu toho, co spáchala, a rozhodla se naučit s tím žít. Starý život se jí však brzy připomene. Někdo jí pošle fotku chlapce, který je ve stejném věku jako Dylan, kdyby žil. Mohl by to být skutečně on? Mohl by být naživu? Susan se rozhodne, že si chce vzpomenout, co se ten osudný den stalo, a tak začne sbírat indicie k nalezení pravdy. V tom jí napomáhá novinář Nick a kamarádka z vězení Cassie.

Do dveří ložnice strčím bokem a dávám přitom pozor, abych nerozlila čaj. Příšerný zápach mě praští do nosu dřív, než si stačím všimnout, co na mě čeká na posteli. Najednou se hrnek kutálí po koberci a vařící čaj mi cáká na nohy a kalhoty. Můj křik rozetne ticho jako siréna.

Ztichlý dům je prvním počinem britské spisovatelky Jenny Blackhurst. Jedná se o napínavý psychologický thriller. Autorka v doslovu knihy přiznává, že inspirací k napsání knihy jí bylo období po narození jejího dítěte, kdy prožívala pocity ztráty identity V současné době má na svém kontě již více titulů. V Česku jsou venku dvě její knihy - kromě Ztichlého domu letos u Domina vyšel její další titul pod názvem Podivná holka.

V příběhu se prolínají dvě dějové linie - jedna ze současnosti, ta druhá z minulosti. Druhá příběhová linka se zaměřuje na partu kluků, nejprve středoškoláků, postupem času vysokoškoláků. Ze začátku vůbec netušíte, jak by to mohlo souviset s hlavním příběhem, ale postupně se vám dostává více a více nápověd. Ne nadarmo se říká, že činy z minulosti vás doženou. S čím jsem měla trochu problém, byla jména. V knize jich je docela dost, a především na začátku, kde si ty postavy nedokážete nijak s ničím spojit, potom jak příběh postupoval, bylo vše již zřejmější.

Nejprve jsem ke knize přistupovala jako ke klasickému thrilleru, kde bude nějaká dobrá zápletka, ale příběh mě nakonec překvapil, a to, co z něj vzešlo, jsem opravdu nečekala. Ztichlý dům můžu jen a jen doporučit, jelikož v sobě má tu správnou atmosféru napětí a tajemna.

První třetina knihy byla trochu vleklá, ale potom se příběh rozjel a hezky gradoval až do samotného finále. Počáteční téma o ztrátě dítěte se pěkně rozvilo a přimíchalo se do něj více věcí a závěr byl naprosto parádní. Hodně akční, ale parádní. Stejně jako se Susan manipuluje kniha i s vámi a vy jen čekáte, až odhalíte, jak se všechno odehrálo. Jenny Blackhurst se čtenářem manipuluje, podsouvá mu různá vodítka, ukazuje různé věci a poté, když si myslíte, jak jste na to kápli, se vše přetočí a vy jste opět na začátku a nevíte. Tímto debutem si autorka velmi dobře našlápla. Na další autorčinu knihu se rozhodně moc těším.

Název: Ztichlý dům
Originální název: How I Lost You
Autor: Jenny Blackhurst
Překlad: Petra Krámková
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 376
ISBN/EAN: 978-80-7498-294-1

Za zaslání knihy mnohokrát děkujeme nakladatelství Domino.