Zůstanou jen skvrny - Ross Jeffery

28.07.2022

Pomsta bude krvavá...

Co vše je zapotřebí k zabití dítěte? Kolik toho jeden dokáže snést? Nakolik silné může být bratrské pouto? Kolik skvrn zůstane na těle i duši?

Mohl to být příběh obyčejné rodiny - matka, otec a dva synové. Vše však mělo být nakonec úplně jinak... Bratři Jude a Kyle přijdou o matku, která prohrála svůj boj s rakovinou. S jejím odchodem chlapci ztrácejí ochranu. Nyní již vlkům v podobě jejich strýců nic nebrání, aby se jich zmocnili. A otec? Ten raději odvrací zrak a utápí se na dně sklenice s whiskey.

Sotva pohřbili matku, musí Jude a Kyle stanout tváří v tvář děsivé realitě v podobě úlisných pohledů, nepříjemných doteků a bolesti, a to nejen fyzické, ale především té psychické. Kyle coby starší sourozenec bere zodpovědnost za mladšího bratra na sebe a snaží se ho před monstry chránit. Bude to ale stačit? Rodinné tábořiště, kde chlapci prožili tolik šťastných okamžiků, je poskvrněno novými zážitky, takovými, z nichž už se nikdy nelze vzpamatovat.

O několik let později se Jude vrací na místo činu s jednou jedinou myšlenkou, a to na pomstu. Ti, kteří měli být rodinou, draze zaplatí za vše, co provedli. Spravedlnost musí být vykonána. Nalezne po všech těch letech Jude konečně klid, nebo je poskvrněný natolik, že už to není možné? A nestane se po tom všem, co se rozhodl vykonat, také netvorem?


Chcete-li zabít monstrum, musíte se stát monstrem. A to jsem teprve začínal.


Ve třetím kousku z velice vydařené edice Zrnka temnoty se britský autor Ross Jeffer vypravil do dosti temných vod, vybral si totiž problematiku zneužívání dětí. Jak sám na začátku zdůrazňuje, snažil se události popsat s co největší ohleduplností a opatrností, zároveň se ale nechtěl zcela vyhnout dopadům, jaké má podobné zacházení na život dotyčných.


Jizvy jsou tu, aby aby nám připomínaly, že to, co se stalo, bylo skutečné, že jejich špinavá zkaženost vás vytvořila, zformovala - těmto upomínkám nemůžu uniknout, ať se snažím sebevíc.


Knížka je sice útlá, avšak je v ní popsáno mnoho. Příběh je rozdělený do dvou časových rovin - na minulost a současnost. Obě linky jsou vyprávěny z pohledu Judea, kdy jednak sledujeme jeho konání v současnosti a jednak to, jak se staví tváří v tvář minulosti, kam ho přenáší pohled na různé předměty, k nimž se vážou strašlivé vzpomínky. Ví, co musí vykonat, v jeho případě prostě není jiná možnost. Čtenář sleduje jeho vnitřní myšlenkové pochody a popisy traumat z dětství, na jednu stranu mu fandíte, aby konečně porazil vnitřní démony, na druhou stranu ale víte, že to tím stejně neskončí.


Normalitu otočili ve zrůdnost a já teď žiju v abnormalitě.


Po jazykové stránce má autor velmi pěknou slovní zásobu, což hodně dělá především skvělý překlad od Patrika Linharta, jenž si dokázal s některými výrazy skutečně pěkně poradit. Na rozdíl od popisu zneužívání, které je spíše naznačováno, jsou popisy násilí velice explicitní. Pro některé čtenáře by to tak mohlo být příliš velké sousto.

Zůstanou jen skvrny je za mě prozatím nejsilnější knihou z dané edice. Není třeba žádných nadpřirozených prvků, aby byla vytvořena hororová atmosféra, největší zrůdou je stejně nakonec vždy člověk.


Název: Zůstanou jen skvrny
Edice: Zrnka temnoty 3.
Originální název: Only the Stains Remain
Autor: Ross Jeffery
Překlad: Patrik Linhart
Nakladatelství: Golden Dog
Obálka: Michal Březina
Ilustrace: Lenka Březinová

Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 124
ISBN: 978-80-88067-51-1