Zvrácená - Haruto Rjó

22.05.2021

Nemáš malou sestřičku?

Své vlastní legendy má snad každé město na světě, jde o povídačky, které zlidověly, a nikdo dnes neví, zda se jedná o výplody mysli, či o dávnou skutečnost. Například v Praze máme městských legend strašnou spoustu, příkladem budiž černá sanitka. V knize Zvrácená koluje legenda o dívce v kostýmu lolity, která se většinou nachází v blízkosti skládky odpadků, je celá špinavá a kolemjdoucím mužům pokládá jedinou otázku - Nemáš malou sestřičku?

Jednou v noci při cestě domů na tuto zvláštní dívku narazí Kazuki, úplně obyčejný mladík neznaje legendu na otázku odpoví. Odpoví, že již sestru má. Netuší však, co vše tím způsobí. Najednou se v ohrožení ocitá on i jeho sestra Hikari. Začíná závod s šílenou noční můrou, která se nezastaví před ničím, aby získala svého staršího bratříčka. Jak děj plyne, odkrývají se indicie z minulosti, čtenáři se dozvídají o lolitině minulosti a vydávají se do staré opuštěné psychiatrické léčebny.

Kazuki je rozhodnut se zvrácené dívky zbavit, ale již odpověděl a přízrakům není snadné uniknout. Podaří se mu zachránit si svůj život?

A co ty? Nemáš malou sestřičku?


Takže vás sleduje dívka oblečená jako lolita? A napadla vaši sestru?
Zní to jak o nějaká městská legenda.
Nedávno jme měli dost nahlášených stalkerů. Většinou šlo jen o mylné představy.
Poslední dobou lidé policii občas nahlásí jako stalkery i své partnery, protože už s nimi nechtějí být.
Je to dobrý způsob, jak se někoho zbavit.


Komiksy čtu prakticky celý život, od francouzského Pifa přes český Čtyřlístek po Marvel, DC, Ságu a další. Není tomu však tak dlouho, co jsem zcela propadl manze. Mám za sebou teprve několik dílů Berserka, Pokémonů, Zaslíbené Země Nezemě a několik jednotlivých knih, ale přiznám se, že Zvrácená mě dostala do kolen.

Rozhodně bych chtěl vyzvednout perfektní kresbu, která je zaměřená na detail a umocňuje tak prožitek z příběhu, a to i přesto že jsou výjevy černobílé. Sám čtenář si už do okýnek dosadí barvy, které jemu vyhovují a které podnítí strach vyvolaný příběhem. Samotný děj začíná hezky nevinně a postupně graduje až do doby, kdy téměř nedýcháte a jen otáčíte stránky, abyste věděli, jak to všechno dopadne. Činy zvrácené legendy jsou brutální a neštítí se vůbec ničeho, aby dosáhla toho, po čem touží.

Autor Haruto Rjó očividně dobře ví, co dělá, přestože se jedná o jeho první knihu, která v originále vyšla ve dvou svazcích. Českému čtenáři je vše předkládáno jako jeden celek a je navíc doplněn o dvě povídky na závěr, přičemž ta první z nich se kvalitou minimálně vyrovná hlavnímu příběhu, druhá mi přišla poněkud slabší.

Pokud ještě někdo váhá, zda dát manze šanci, či ne, myslím, že Zvrácená je ideálním krokem do neznáma, a to především pro všechny milovníky napětí, hororu a nějaké té "nechutnosti". Kdo hledá kytičky, motýlky a lásku až za hrob, nic z toho zde nenajde, možná až na ten hrob. Myslím, že je dostatečně patrné, že mne kniha zcela nadchla, a tak bych ji nejraději doporučil úplně každému.


Název: Zvrácená
Originální název: イビツ - Ibitsu
Autor: Haruto Rjó
Překlad: Michala Kropáčková
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2021
Počet stran: 420
ISBN/EAN: 978-80-7449-959-3