Dotek viatáru - Kristina Waagnerová

29.08.2022

Nad Aithrou se stahují mračna

Pouto mezi Isarell a jejím přísežným bratrem Bastienem čelí dalším zkouškám.

Grai Arachné Isarell sice přelstila své nepřátele - nejen, že zůstala podřízena královně divoženek Ymiře, ale také vybojovala titul válečné princezny Ellektrysu -, ale nebezpečí číhá na všech stranách. Nikomu se nedá věřit. Jorreiský rytíř Bastien Demnogonis změnil svého pána, přísahal věrnost Isarell a po jejím boku vyráží na nebezpečné výpravy. Dokážou se navzájem ochránit?

Za hranicemi království, v říši Stínu a v Temnotě, sarrei kují pikle. Říše proto do země Stínu vyšle výpravu složenou z těch nejlepších bojovníků včetně Isarell a Bastiena. Pouze nejvyšší představitelé Ellektrysu a Sittedralu znají veškerá rizika, ne o všech však své figurky na šachovnici informovali. Dohoda byla uzavřena. Mise naplánována. Jaká je šance na přežití?

V temném kraji vyrážejí sarreiští bojovníci na lov, baží nejen po krvi, ale také po dopadení jorreiských rytířů, s nimiž mají velké plány. Ve spolupráci s druidy chtějí vybudovat neporazitelnou armádu, která bude složena ze silných démonů karadhei. Pomocí rituálů vdechují život bytostem, jež mají znamenat zkázu pro jorreiské království.

Kostky byly vrženy a figurky se daly do pohybu...


Grai jsou zvláštní národ, královno. Jsou prapůvodními obyvateli Aithry, démoni s lidskou podobou, přirozeně komunikující s přírodními čarozdroji. Jsou zajímaví, ale je jich málo. Jednu dobu jsme je lovili a snažili se je... kultivovat, ovšem s mizernými výsledky.


Dotek viatáru je druhým dílem z fantasy série Zlatá Grai od české spisovatelky Kristiny Waagnerové. S pokračováními se to obvykle má tak, že nedosahují laťky, kterou nastavil první díl, v tomto případě se však jedná o výjimku, Dotek viatárulaťky nejen dosáhl, ale velice ladně ji i překročil. Téměř 500 stran uteče, ani nebudete vědět jak.

Čtenář je již obeznámen se světem, jeho zákonitostmi a vztahy mezi protagonisty, nic mu tak nebrání se do čtení naplno pustit, zároveň se ale dozvídá spoustu nových informací a s postavami zavítá na nová místa, do Stínu a na území Chribdy. V mém případě jsem se ke knize dostala krátce po přečtení prvního dílu, ovšem kdybych ji četla třeba po roce, ocenila bych krátké shrnutí, nebo třeba pár flashbacků na uplynulé události.

Kristině Waagnerové byl shůry dán obrovský vypravěčský talent, který využívá na 110 procent. Nepřestává překvapovat svou představivostí, s níž vytváří nejrůznější zápletky - nutno podotknout, že své hrdiny v žádném případě nešetří, její "krutost" nezná mezí. Na druhou stranu, její postavy nejsou žádné slabé třasořitky, co by se při první známce nebezpečí choulily někde v křoví, naopak, jsou to silné charaktery, a to jak na těle, tak i na duši. Nejsou ale dokonalé, mají své mouchy, v případě Isarell je to mimo jiné tvrdohlavost a impulzivnost. Nic není černé ani bílé, vše má nejrůznější odstíny barev, a ani ten, kdo stojí na druhé straně barikády, nemusí být nutně padouch. Celá řada postav se pohybuje na neostré hranici. A že je v knize těch postav opravdu hodně, sympatie čtenáře se mění každou chvíli.

Velice oceňuji fakt, že dějová linka není předvídatelná, autorka namísto klasických klišé sází na neotřelý příběh, jenž ve svém žánru rozhodně vynikne a který se hrdě může rovnat velkým světovým fantasy titulům. Posledních několik stran jsem dočítala s otevřenými ústy, protože jsem absolutně nebyla připravena na to, co se v knize odehrálo, natolik jsem tomu propadla, že jsem okamžitě musela sáhnout po třetím dílu, jež nese název Otisky Chribdy. Ten ale ještě není posledním titulem série, autorka pilně pracuje na pokračování, které budu netrpělivě vyhlížet.

Sérii jako takové nemám prakticky nic co vytknout, ovšem frekventované překlepy a chybky v textu často rušily, byla by ale škoda, kdyby to čtenáře od čtení odradilo.

Celá série Zlatá Grai je pro mě jedním obrovským překvapením letošního roku. Pokud máte rádi drsné fantasy, intriky, napětí a akci, jděte do ní, nebudete litovat.


Název: Dotek viatáru
Série: Zlatá Grai 2.
Autor: Kristina Waagnerová
Nakladatelství: Martin Koleček - E-knihy jedou
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 583
ISBN: 999-00-033-5441-9


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme autorce Kristině Waagnerové.