Gallant - V. E. Schwab

27.12.2022

Prokletí rodiny Priorů

Život v domově pro dívky bez rodiny Merilance není zrovna tím, o čem by mladé slečny snily. Když tedy jednoho dne přijde Olivii psaní od rodiny, o které ani nevěděla, že ji má, a nabídne se jí možnost z "útulku" jednou provždy zmizet, neváhá ani minutu. Přestože se rodinné sídlo nazývá Gallant, před nímž ji varovala matka ve svém deníku. "...budeš v bezpečí, pokud se nikdy nepřiblížíš ke Gallantu." Mladá slečna se však nebojí, vždyť ji celý život pronásledují přízraky mrtvých, Gallant přece nemůže být tak děsivý. Jak moc se Olivia mýlí...

Olivia vždy cítila, že jí okolí nerozumí, a to nejen proto, že není schopná mluvit. Všude si připadala, že tam nepatří. Až Gallant ji přijde jako domov, pokoj její matky, šaty s její vůní a další deník, deník, který vypráví také příběh Oliviina otce. Brzy se však ukáže, že matčino varování nebylo úplně plané. Na pozemku Gallantu se totiž nachází zvláštní zeď s železnými dveřmi, které nikam nevedou. Zdá se, že právě okolnosti kolem této zbořeniny vedly ke smrti ostatních Priorů. Bude Olivia další na řadě? Jsou stíny skutečné? Smrt už klepe na dveře...


"Viděla jsi to?"
Olivia se nemusí ptát co, ví, že bratranec myslí tu strašlivou postavu zkázy a zmaru, pána druhého domu. Mléčné bílé oči a uhlově černý plášť a poraněná čelist, kde skrze kůži prosvítá kost.
Olivia přikývne. Matthew polkne a vypráví dál.
"Možná to začalo jen tak. Plevel, co vyrašil z vyprahlé hlíny. Nebo to odjakživa bylo to, co to je - ničivá síla. Na tom nezáleží. V jednu chvíli zkrátka ta věc ve tmě začala mít hlad. Uvědomila si, že žije ve stínu světa. A zachtělo se jí ven."

Českému čtenáři snad ani netřeba představovat V. E. Schwab, své ostruhy si u nás vysloužila již duologiemi Archiv, Monstra z Verity a následně sériemi Tvář magie a Cassidy Blake. Naposledy excelovala knihou Neviditelný život Addie LaRue. Dosáhl Gallant stejného úspěchu?

Gallant je příjemná duchařina, která ale tak trošku kulhá na jednu nohu... Příběh jako takový chybu nemá, autorka vše obratně popisuje, dokáže navodit správnou atmosféru i dějové zvraty, jen mi tentokrát přišly poněkud nedotažené charaktery postav, což je škoda a zvláštní, přihlédnu-li k tomu, že jich je tam vlastně jen pár.

Tam, kde Neviditelný život Addie LaRue zvládá držet čtenáře během dlouhých pasáží svou poetičností a sama Addie táhne celý příběh, tam Gallant ztrácí na síle. Nadpřirozeno, svět za zdí, přízraky, místo, to vše Schwab zvládla na výbornou, ale Olivia ničím zvláštním nezaujme. Je jiná, je svá, je odhodlaná, je statečná, přesto z ní nevyzařuje TA síla a odlišnost jako v případě Addie. Konec knihy mnohé možná překvapí a třeba se i v budoucnu dočkáme pokračování. Co bych skutečně rád vyzdvihl, jsou, kromě dokonalé obálky a povedené ořízky, také krásné černobílé ilustrace.

Pokud hledáte oddechovou duchařinku na dlouhé zimní večery, nebojte se po Gallantu sáhnout, zklamaní nebudete, Schwab prostě psát umí. Pro mě ale asi Gallant zůstane knihou, která obsahem nepředčí obal.


Název: Gallant
Originální název: Gallant
Autor: V. E. Schwab
Překlad: Romana Bičíková
Ilustrace: Manuel Šumberac
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-276-0596-5


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart.